Octopus CB

Jak si dokonale zkazit ponor. A jak se tomu vyhnout.

Na ponoru se může stát cokoliv. Pokažená výstroj, nereálná očekávání, hledání buddyho, ... Zde je pár situací, které mohou nastat a které vedou ke zkaženému ponoru.

Na ponoru se může stát cokoliv. Pokažená výstroj, nereálná očekávání, hledání buddyho, ... Zde je pár situací, které mohou nastat a které vedou ke zkaženému ponoru. A zkusíme nastínit, jak se jim vyhnout a tím se vyhnout zkaženému ponoru.

Selhání výstroje

Není to často, ale stává se. Na ponor se moc, moc těšíte. Přijedete na lokalitu, strojíte se a ... Průser, prasklá hadice, prakne řemínek od masky nabo od ploutve, vybitá baterka počítače, zaseknutý ventil na BCD nebo sucháči... Určitě vymyslíte nebo přidáte nějakou vlastní zkušenost. A den, který mohl být jako stvořený pro úžasný ponor je v háji. Jedn takový popisuji na blogu - skoro zkažený potápěčský den.

Všem těmto problémům s výstrojí lze předejít občasnou velmi podrobnou kontrolou výstroje. Je řemnek od masky nějaký popraskaný? Vyměnit. Popruhy na poloutvách jsou již nějaké hodně odřené a rozřepené - vyměnit. Prvních pár metrů šňůry na cívce je nějak hodně opotřebovaných? Odíznout nebo vyměnit osobní cívku. A tak dále s každou součástí výstroje. Vaše zařízení je vaše pouto se životem!

Přehnaná očkávání

Viděl jsem zklamané potápěče po ponoru (a sám jsem byl) . Protože čekali žraloky, manty, a kdo ví co ještě. A nic. Pár perutínů. Proč? Vyiděli foky na Googlu nebo na blozích dalších potápěčů, podlehli vyprávění divemastra (slibem nezarmoutíš).

Ale je lepší si udělat nějaký vlastní výzkum. Kdy jsou na dané lokalitě vidět žraloci? Kdy manty? Jak často? Jaká je pravděpodobnost? Pak budete připraveni i na to, že prostě v danou dobu na té vaší lokalitě velrybáci nejsou.

Příliš krátký ponor

Nejčastějším důvodem pro předčasné ukončení ponoru bývá - málo vzduchu. O tom jsme již několikrát psali - spotřeba vzduchu a divemaster, vyvážení a spotřeba vzduchu a rozložení váhy a spotřeba vzduchu nebo Jak dlouho vydržíme se vzduchem.  

Komunikace

Ponor s kamarádem může být strašně fajn. Ale taky může skonit naštváním. Když musíte domluvi změnu ponoru a nerozumíte si navzájem. A nakonec díky tomu skončíte ponor a zjistíte, že jste sice obá mysleli to samé, ale nerozumněli jste si. Vždy se před ponorem ujistěte, že používáte stejné signály a že jim rozumíte. 

Vedení ponoru je také jednou z častých míst nedorozumnění. Jeden chce tam, druhý tam. A jeden stále vyhrává. Řešení je snadné: domluvte se, že jeden ponor povedete vy a druhý váš buddy. 

Dalším častým případem je nekompatibilita dvou, na suchu, nejlepších kamarádů. Ale pod vodou se neshodnou. Jedn chce se jen tak vznášet, druhý je "čmuchal" a otočí každý kamínek. To by jednoho naštvalo. 
Prostě buďte dále kamarádi na vzduchu, pod vodu si najděte každý svého buddyho.