Octopus CB

Požahání medúzou

Potápění nebo plavání v moři může přinést i nepříjemné překvapení v podobě požahání medúzami. Jak na první pomoc?

Naštěstí v lokalitách námni hojně navštěvovaných nejsou mědúzy, které by zdravému jedinci způsobili vážné zdravotní problémy. Ale příjemné to v žádném případě není.

 

Opláchnout nebo odřít

V první řadě opáchněte postižené místo mořskou vodou. Ale ne proudem vody, spíše opatrným omýváním. Na postiženou oblast netlačte, uvolňuje se tím více jedů. Určitě ne čpavek, amonijak, sladná voda nebo moč. Pokud na kůži jsou zbytky medúzy, je potřeba je nejprve odstranit. Třeba žiletkou, kreditkou, pinzetou. 
Na některé toxiny funguje horká voda - v teple se toxin rychleji rozpadá. Namočit poškozené místo do horké slané vody nebo zahřátého octa.

Zkuste ocet

Ocet by mohl zastavit nepříjemné štípání a pálení a zastavit uvolňování toxických látek. Opět platí - nepolévat, ale ponořit do cca 5% octového roztoku.

Ledové obklady

Ledové obklady mohou pomoci snížit svědění. Chlad trochu paralizuje nervová zakončení. Led, nebo zeleninu z mrazáku zabalit do látkové pleny nebo kapesníku a chladit.

Aloe vera

Aloe vera potlačuje otok, zánět a snižuje bolest. 

Pozor na mrtvé medúzy

I mrtvá medúza může požahat. Pokud si nejste jisti, nedotýkejte se ani medúz vyvržených na břeh.

Jaké medůzy můžeme potkat

Talířovka ušatá

Tuto můžeme potkat třeba v Egyptě nebo středomoří. Není nebezpečná a její jed na člověka nepůsobí.

Kořenoústky

Kořenoústka - zdroj https://korenoustkahrbolata.weebly.com/ko345enouacutestka-hrbolataacute.html

Opět obývá Středozemní  a jiná teplá moře. Na Jadranu možno potkat ve velkých houfech. Její žahnutí nění nebezpečné, ale již jej budeme cítit. Velikost cca 15-25cm, někdy i větší. 

Talířovka svítivá

Kořenoústka - zdroj https://www.biolib.cz/

Je již nebezpečná medúza. Dotek chapadly je okamžitě velmi bolestivý a tvoří se puchýře, které se obtížně hojí. Vzácně k vidění ve středomoří. Ale je hlášen výskyt i z Jadranu.

Měchýřovka portugalská

Je velmi nebezpečná. Mimojiné i proto, že má relativně malý klobouk, ale její žahavá ramena mohou dosahovat až délky 10 metrů. Také má jiné toxiny než ostatní medůzy - její jed je podobný jedu kobry.  Má ráda teplé vody, ale viděna byla i středomoří v okolí Sardinie.

Čtyřhranka smrtelná

Žije u pobřeží Austrálie. Velmi malá, ale smrtelně jedovatá. Její jed obsahuje kardiotoxiny, které působí hlavně na kardiovakulární systém. Vyvolávají prudkou bolest, vzrůst tlaku, srdeční selhání.

Čtyřhranka Barnesova

Opět velmi prudce jedovatá. Hlavní nebezpeční je ale v tom, že jed začně půdobit až za cca 1/2 hodiny. Symptomy velmi podobmné jako u Čtyřhranky mrtelné.

Title photo by Unsplash, Nikolaj Kovalenko