Přijedeme na safari nebo dovolenou s potápěním. První ponor je vyvažovací. Tedy lehká lokalita, kde se dá zaplavat, ale hlavně dobře ukotvit loď, aby se na ni mohlo několikrát vylézt a případně dovážit. A již padají obvyklé otázky (pokud již nepadaly před nástupem na loď): Jakou váhu? Bude stačit 5 kostek? A kolik má tahle kostka? Znáte to?
Za výchozí by se dala považovat váha cca 10% vaší hnotnosti (v závoslosti na podmínkách). Ale je to tak správně? Na správné množství zátěže a její rozložení přijdete časem. Ale důležité je znát podmínky a potom třeba lehce poupravit podle stavu.
Koukám kolem sebe při zanořování a vidím padající kameny. Ještě ani není vypuštěný žaket a už sestupuje. A pak vedle nohy vzhůru se odrážejí od mraků.
Ani jeden z okolních potápěčů nenese správnou váhu. Buď moc nebo málo.
Když mám váhy moc
Když je váhy moc, musíte ji v hloubce nějak kompenzovat. A to nějak je nafouknutím vašeho BCD. To samo o sobě není tak hrozné. Ale v důsledku praxe - všechna váha na opasku - se vám stále propadají nohy někam do hloubky a okolo krku se dělá límec ze vzduchu v BCD. A tak se pohybuje vzpřímeně, perete se s tím. A funíte.
Když mám váhy málo
Když je zátěže skutečně málo, tak se ani nazanořím. Ale 1 až 1,5 kg se dají "ukopat". A v hloubce je to přeci jedno. Ano, v hloubce to bude v pořádku. Ale jak se bude vaše flaška vyprazňovat, bude čím dále těžší udržet trim a flaška váz bude za ramena zvedat vzhůru. Tomu se bude bránit tím, že zaujmete polohu hlavou dolů a budete kopáním kompenzovat tah vzhůru. A budete u toho funět.
Na bezpečnostní zastávce jste potom opravdu v problémech. Ve flašce je méně váhy o spotřebovaný vzduch (v 15l flašce asi 2kg) a udržet se v hloubce 5 metrů bez nějaké berličky není nic snadného. Navíc na zastaváce by sjte měli být uvolnění, aby krev mohla volně cirkulovat a odnášet s sebou přebytečný dusík. Ale pokud se křečovitě snažíte udržet hloubku, fakticky bezpečnostní zastávka přestává plnit svůj účel.