Pokud si jen chcete zkusit potápění - jestli vás to bude bavit, jestli to vůbec zvládnete - najděte si nějakou školu potápění a zajděte si s nimi pokecat. Pokud se s nimi budete cítit v pohodě, domluvte si ponor na zkoušku - discovery ponor. Zkušený instruktor vás vezme do podvodního světa.
Co je dicovery ponor?
Zkráceně - ponor na zkoušku. Taková ochutnávka podvodního světa a potápění. Jak by to mělo probíhat? S instruktorem projdete základy potápění - cca 30 minut. To zahrnuje rychlokurz teorie a základy komunikace. Dále si vyzkoušíte potápěčské vybavení, aby vám sedělo a dobře se v něm pohybovalo. Zároveň se seznámíte se jeho používáním. A záleží jen na vás a na domluvě s instruktorem, jestli se cítíte rovnou na nějaký lom nebo slepé rameno řeky nebo půjdete do bazénu.
Nějaké předpoklady?
Vlastně ne. Měli by jste být v rozumné kondici. Pokud si nejste jistí nějakým zdravotním omezením, konzultujte před potápěním se svým lékařem. Ale discovery ponory nejsou od lámání rekordů, ale pro vyzkoušení toho krásného stavu a nahlédnutí do, pro nás stále tajemného, světa pod vodní hladinou.
Minimální věková hranice je 10 let. Maximální věk je omezen pouze vaším pocitem a fyzickou kondicí.
Co potom
Pokud se vám to líbí, rovnou pokračujte na kurz OWD. Teoreticky se vám do kurzu OWD, který vyžaduje čtyři ponory v otevřené vodě (PADI), může tento discovery ponor započítat. Ale osobně doporučuji absolvovat každý z kurzových ponorů. Trénování dovedností pod dohledem někoho zkušeného je k nezaplacení.