Vyčištění, ať již kvůli zamlžení nebo proto, že je v masce voda, je ta nejčastější činnost, kterou potápěči dělají. A kolikrát si to již ani neuvědomují, prostě to dělají podvědomě.
Vylití masky
Vylít masku je snadné. Podle instrukcí: přitlačit horní okraj masky lehce k obličeji buď hranou ruky nebo palcem, prostředníčkem a ukazováčkem a vydechnout nosem. Voda, jsa těžší než vzduch, je vytlačena pod spodním okrajem masky. Chcete-li to urychlit, lehce zakloňte hlavu. Určitě to nedělejte se skloněnou hlavou. Na poprvé se vám určitě nepovede vylít celou masku na jeden pokus a budete muset do masky vydýchnout několikrát. Ale časem se to zlepší.
Nikdy se nesnažte kvůli vylití masky vyplavat na hladinu. To má spousta lidí naučeno ze šnorchlování. Tam to dává smysl. Ale pod vodou je to to nejhorší, co můžete udělat.
Další zlozvyk je odtažení masky. Opět, při šnorchlování, s hlavou nad vodou - proč ne? Ale pod vodou jen docílíte úplného zaplavení masky. A pokud nemáte rádi vodu v nose a v očích, může to být velmi, velmi nepříjemné.
Jak si vyzkoušet a zkontrolovat masku
Při koupi masky si ji vyzkoušejte. Maska by měla sama sedět na obličeji bez připevnění řemínkem několik dlouhých vteřin, jen nasazením a přitlačením. Masky jsou různé, na široké, vysoké obličeje, malé, nosaté, ... Každému může vyhovovat jiné provedení. Nebojte se zeptat. A první masku si určitě nekupujte stylem "ona mi bude".
Voda v masce
Už víme, jak se ji zbavit. Ale proč se tam dostává? Zkontrolujte si těsnění masky - ať není ohnuté, není přes haubnu nebo v něm nejsou zamotané vlasy.
Panuje mýtus, že vousáči mají smůlu a do masky jim poteče. Ale není to pravda (vlastní zkušenost). Vous působí jako koudel a krásně těsní. Nejhorší z tohoto pohledu je několikadenní strniště na tvářích.
Mlžení masky
Nové masky se většinou mlží. I když moderní masky jsou opatřeny antifogg nátěrem. Ale časem se začne stejné mlžit.
Pomoc je masku dobře vytřít jarovou vodou. Před každým ponorem ji pěkně promýt nebo alespoň "naplivnout". A vypláchnout. Na obličej nepoužívat mastné krémy - to je záruka zamlžené masky. A také se "vychladit". Zpocený, rozehřátý obličej uzavřený v masce ponořený do studené vody je opět záruka zamžené masky. V souladu s radami v článku o dýchání - před ponorem se nalaďte, ponořte obličej na chvíli pod vodu bez masky, uklidněte se a vydýchejte po vlečení výstroje po břehu k vodě.
A nezbyde než popřát ponory s čistou maskou.