Octopus CB

Potápěčská výstroj - masky

S jakou maskou pod vodní hladinu? Jakou masku koupit? I s takovými otázkami se musí vypořádat instruktor potápění.

Jedna z častých otázek, které nejen na kurzech slýcháme, je o výstroji. Proto se v sérii článků pokusíme zhodnotit a navést vás na jednotlivé části.

II. Masky a brýle

diving mask - ilustační fotoZrak je pod vodou jednen z nejdůležitějších smyslů. Vždyť čich nefunguje, chuť omezeně (je to slané), sluch je s rozumem v koncích díky akustickým vlastnostem vody. Hmat, pokud nemáte moc silné rukavice, je na tom relativně dobře. 

Díky tomu, že lidské oko může fungovat správně pouze na vzduchu a pod vodou neumí zaostřit, potřebujeme si nosit s sebou pod vodu vzduchovou bublinku. Protože s hloubkou se mění objem vzduchu (větší tlak, menší objem vzduchu), je potřeba i v masce nějakým způsobem tlak vyrovnávat. Proto masky překrývají i nos - je možné potom s maskou pracovat jako se součástí našich dutin.

Díky rozílným vlastnostem vodivosti světla ve vzduchu a vodě (vzpomeňme na "kdo chce psa býti, hůl si najde" - oprava: "hůl do vody ponořená, zdá se býti zalomená"), dochází mezi vodou a prostředím v masce k lomu světla. Díky tomuto lomu se předměty zdají být blíže a větší než je tomu ve skutečnosti. 

Konstrukce

Masky a brýle je možné rozdělit podle funkce. Brýle jsou jen na plavání. Potápět se v nich nedá. Masky potom dělíme podle konstrukce

  • Jednozorníkové - které mají průhlednou přední plochu tvořenu jedním kusem. jejich výhodou je nerušený výhled vpřed.
  • Dvouzorníkové - jejich velkou předností je možnost výmeny každého zorníku zvlášť. Toho využívají výrobci a umožňují vyrábět dioprická skla do těchto masek. Další výhodou, kterou je možné dosáhnout díky konstrukci rozdělených zorníků, je malý vnitřní objem.
  • Vícezorníkové - panoramatické - poskytují široký výhled. Díky jejich velikosti většinou příjemně sedí na obličeji. Jejich nevýhodou je již opravdu velký vnitřní objem, který znesnadňuje vylévání. Díky použití více zorníků, přes jejichž hrany oko přechází, je potřeba si na ně zvykat.
  • Celoobličejové masky jsou další kategorií. Jejich výhodou je udržení obličeje v suchu. Nemusíte nic držet v ústech, protože maska zprostředkovává i přívod vzduchu. Díky tomu je možné do ní zabudovat komunikátory a další zařízení. Ale opravdu se chcete ochudit o to ticho a pohodu?
    Již jsme je viděli i u rekreačních potápěčů.

Vzdálenost zorníku od oka a jeho velikost je důležitá pro šíři vidění. Díky zvětšovacímu efektu vody přicházíme o část perferního vidění. Díky uchycení k masce a její konstrukci o další část. 

Dále za začínají objevovat masky s bublinovou konstrukcí zorníku, který se díky vlastnostem lomu světla snaží vrátit šířku periferního vidění. Tyto masky mají ale hodně velký vnitřní objem a jsou nepoužitelné jinde než ve vodě.

Rozdělení podle užití

Masky pro nádechové potápění se vyznačují velmi malým vnitřním objemem. To je důležité při rychlém sestupu pro snadné vyrovnání tlaku. Potápěči naopak sáhnou pro masky s větším vnitřním objemem, kterou poskytují větší komfort výhledu.

Materiály

Zorníky jsou vyráběny z bezpečnostních tvrzených skel nebo plastů odolných proti poškrábání. Další technické vymoženosti přinesly odolnost proti zamlžování. Pevnost skel se testuje. I dobrých masek pomocí ocelových kuliček, které jsou na mesku pouštěny až z výšek přez 1 metr (nedozvěděl jsem se, jak jsou ty kuličky veliké).

Lícnice jsou vyráběny převážně z měkčených silikonů. Narozdíl od ostatních částí masky, které jsou vyrobeny z levnější, ale pevnější pryže. Díky měkčenému silikonu maska lépe kopíruje obličej a "sedí". Barevné provední bývá různé. Můžeme obecně říci - lícnice je buď tmavá nebo světlá - průhledná. Každému vyhovuje něco jiného. Díky průhledné lícnici máte větší pocit periferního vydění, naopak v tmavé masce jste víc "jako v televizi".

Pásek a přesky jsou jednou z nejdůležitějších částí masky. Ztráta nebo poškození masky během ponoru - pokud si nenosíte náhradní - znamená ukončení ponoru. Přesky musí být pevné nelámavé, umžňující snadné přitažení masky i pod vodou v rukavici. Pásek se nesmí trhat (což silikonové pásky po pár letech provozu nesplňují). Proto někteří výrobci dávají dnes již neoprenové pásky.

Další ptákoviny

Výrobci se snaží a tak je již k vidění například bublinová maska, digitální fotoaparát v masce a podobné ptákoviny. Důležité je, aby maska seděla, netlačila a netekla. Máte ji na obličeji, který je citlivý. A díky ní máte v podstatě jediný pořádný styk s okolím.