Octopus CB

Zlepšujte své potápěčské dovednosti nad hladinou II

V minulém díle jsme se bavili o navigaci a dýchání. Co ještě se dá trénovat na suchu? Čtěte dále

Minulý díl tohoto miniseriálu najdete zde, nyní budeme pokračovat.

Navijáky a linky

Pokud pracujete s navijákem nebo s ním chcete pracovat, vyzkoušejte si jej na suchu. Přivažte jeden konec na pevný bod (plot, větev) a vyzkoušejte natažení linky přes volné prostranství. Získáte cit pro napětí v lince, jak moc musíte táhnout, aby jste udrželi linku napnutou ale moc ji nezatěžovali? Vyzkoušejte si navíjení. Jak to funguje. Vezměte si do ruky baterku a zkoušejte navíjení.

Další cvičení za pomoci kamaráda. Natáhněte si linku cik-cak mezi body (plot, stromy, ...) a zavažte si oči šátkem. Zkuste se vrátit po lince zpět do výchozího bodu. Vede se vám to? Tak si dejte na ruce své potápěčské rukavice a vyzkoušejte znovu.

Povedlo se vám to? Tak potom zkuste ten samý cvik, ale zároveň linku navíjejte. To už není taková sranda.

Uzle

Potápění a uzle? Ale ano, dobrý uzel se vždycky hodí. Nemusíte jich znát moc, ale pár se jich hodí. Taková dračí smyčka není k zahození, lodní smyčka také ne. Z těch dalších se určitě hodí základní rybářská spojka. Ale na stránce o uzlech jich najdete více než dost.

Hledání

Když už jsme u lan a linek. Víte, jak se pod vodou něco hledá? Vyzkoušejte si princip kruhového vyhledávání na suchu. Uvažte jeden konec linky třeba ke stanovému kolíku. Aby jste zvětšili atraktivitu, vezměte třeba desetikorunu, zavřete oči, párkrát se otočte a peníz zahoďte do vzdálenosti cca metru.
Nyní skloňte hlavu tak, aby jste viděli jen svoje nohy (dejte si přes hlavu ručník). A hledejte v kruhu. Vždy po dokončení otočky povolte reel o cca 30-50 cm. Pokud máte kompas, můžete si kontrolovat svoji polohu podle kompasu. Tím přesně určíte bod, kde jste začínali hledat.