Reverzní blok
Reverzní blok se objeví při výstupu, pokud jsou Eustachovy trubice ucpané hlenem nebo otokem nebo i jinak zneprůchodněné. Vzduch nemůže unikat a tlačí na ušní bubínky, stejně jako při sesatupu, jen teď zevnitř ven. Příčinou revezního bloku je hlavně ucpání Eustchovy trubice hlenem. Hlen vzniká bu´d jako důsledek nachlazení nebo i jako obranná reakce organismu na poškození - tedy například špatné vyrovnání tlaku při sestupu.
Pokud jde o nachlazení - všiml jsem si, že spousta potápčů (i nenachlazených) používí nějaké dekongestanty (typu sanorin a pod), které potlačují otok sliznic a tím zlepšují průchodnost dutin. Ale jejich účinek vyprchá poměrně rychle. Takže pokud jdete s rýmou do vody, na konci ponoru již účinek těchto preparátů pominul a vy si koledujete s celkem vysokou pravděpodobností o reverzní blok.
Pocity: Při reverzním bloku je z počátku cítit tlak a bolest jako při zanedbaném vyrovnání během sestupu. Ale zde se bolest zvyšuje se změnšující se hloubkou. Při zvyšování tlaku je možné cítit závrať.
Jak z toho ven
Zkoušejte nenásilné manévry pro vyrovnání tlaku popsané v dřívější kapitole. Většinou pomůže držet postiženou stranu níže (natočit hlavu). Stoupejte strašne, strašne pomalu, aby vzduch stačil udcházet. Pokud toto nepomáhá a vzduch se vám krátí, nezbyde, než přes bolest vystoupat na hladinu. Připravte se na pořádnou bolest. Posledních 5 metrů bude opravdu, opravdu bolet.
Barotrauma vnitřního ucha
Vznikne jako důsledek chybného nebo neudělaného vyrovnání tlaku. Příčinou bývá většinou nezvládnutá technika vyvážení, protože jen opravdu pár odolných jedinců klesá i přes silné bolesti v uších stále dál. Druhou příčinou může být právě popsaný reverzní blok. Třetí příčinou bývá brutálně provedený Valsava manévr.
Důsledkem ke poškození vnitřního ucha. Potápěč ztratí sluch (může být úplná, ale to jen zřídka, spíše se vytratí jen vysoké a nízké frekvence. Nejošidnější na tom je, že ztrátu sluchu můžete pociťovat až po několika hodinách po ponoru.
Pocity: Popsaná ztráta sluchu, zvonění nebo syčení v uchu, závratě.
Pomoc: Vždy lékař. Potápět po vyléčení až po dobrozdání lékaře.
Barotrauma vnějšího ucha
Barotrauma vnějšího ucha mohou způsobit různé plavecké ucpávky do uší (nepoužívat). To vede k tomu, že v uchu vznikne prostor, který nereaguje na změny tlaku v okolí. Ten se většinou, tlakem naokolní tkáně, naplní hlenem a krví. Předpokládá se, že pravidelný styk s příliš studenou vodou má vliv na pravděpodobnost výskytu.
Pocity jsou stejné, jak u barotraumatu vnitřního ucha.
Prevence: nonoste nic v uších, žádné ucpávky. Noste haubnu, dostaečně těsnou, aby v ní necirkulovala voda a vaše uši byly v teple.
DCS vnitřního ucha
Může se stát, že utrpíte DCS vnitřního ucha. To se strane, když se vytvoří bublinky v tekutině vnitřního ucha. Příznaky jsou velmi podobné, jako u barotraumatu. - hluchota, vertigo. Problém je, že někdy se může objevit i bez ostatních příznaků DCS - jako je bolest kloubů, brnění, svědění.
Závěr
Takže - pokud máte problémy se ušima, okamžutě jděte ke specialistovi. Poškození od DCS a barotrauma mají velmi podobné příznaky, ale léčke je diametrálně odlišná. Na příznaky DCS pomůže rekomprese, ale pokud je příčinou barotrauma, může se poškození i dále zvětšit.