V minulém článku jsme prošli kontrukci ucha a jak na něj působí vnější tlak.V tomto článku si popíšeme metody vyrovnání tlaku. Všechny metody musí udělat stejnou věc - otevřít vstup do Eustachovy trubice.
Metody vyrovnání tlaku
Ucpání nosu a fouknutí (Valsava manévr)
Tohle se naučili asi všichni potápěči. Ucpat si noc a fouknout nosem. Výsledný přetlak většinou odtlačí Eustachovy polštářky a vtlačí vzduch do Eustachovy trubice.
Valsava manévr má ale tři problémy
- není aktivovaný svaly, takže to nemusí fungovat, když už na Eustachovi polštářky působí velký přetlak.
- je snadné to nosu foukat, ale můžete si něco hodně poškodit.
- foukání do vnitřních dutin nejen zvyšuje tlak vzduchu, ale i tlak tekutiny ve středním uchu. Mohou tedy prasknout vnitřní kanálky. Fouknutí nesmí být moc velké a nesmí trvat déle než 5 vteřin!
Polykání a další způsoby umžňují vědomé otevření Eustachovy trubice pomocí svalů. Bohužel, jak se všichni učí Valsava manévr, učí se i neaktivovat svaly kolem Eustachovy trubice. To je v pořádku, pokud se Valsava manévr dělá více méně preventivně před nástupem tlaku. Tedy dokud na Eustachovy polštářky nepůsobí přetlak. Pokud jsou Eustachovy polštářky již přimáčknuté tlakem na ústí Eustachovy trubice, tento manévr je ještě více uzavře a poku se potápěč snaží opakovaně, může si poškodit vnitřní ucho.
Proto jsu tu další metody, některé i o hodně bezpečnější, většinou jsou to metody pasivní - tedy metody, které nic nikam netlakují, ale umožní plynulé, přirozené vyrovnání tlaku.
Pasivní metoda
Vždy se použije při výstupu, normálně při polykání se přetlak ve vnitřním uchu vyrovnává.
Tubal Opening
Spočívá v napnutí krčních svalů a zatlačení čelisti dopředu. V podstatě takové zívnutí. Napjaté svaly krku při zatlačení čelisti dopředu a dolů vytáhnou Eustachovy polštářky z ústí trubice. vyžaduje to hodně tréningu, ale jakmile se to naučíte, je možné ponechat otevřené Eustachovy trubice během celého klesání a kontinuelně vyrovnávat tlak.
Toynbee manévr
Ucpat nos a polykat. Polykání zatáhne za Eustachovy trubice a otevře je. Zatímco pohyb jazyka proti ucpanému nosu natlačí vzduch k jejich ústí.
Frenzelův manévr
Ucpat nos a vyslovit hlásku "K". Účinek je podobný jako u předchozího manévru.
Lowry měnévr
Je spojením Frenzelova manévra a Toynbee manévru. Jakmile se naučíte předchozí dva, zkuste je spojit.
Edmonds manévr
Opět spojení několika dohromady. V podstatě základní Valsava manévr spojený se zatlačením čelisti dolů a doptředu. Stažení čelisti otevře Eustachovy trubice a fouknutím do nosu natlakujete středouší.
Cvičit, cvičit, cvičit
Cvičení dělá mistra. Nezoufejte, když se vám napoprvé nebude dařit. Trénovat se dá všude, doma, v autě, v práci... Všechny uvedené techniky mají jednu velkou výhodu. Jakmile na ně přijdete, už vám to půjde samo. Trénujte třeba před zrcadlem a pozorujte své krční svaly, jak pracují.
Kdy vyrovnávat?
Dříve, než na to vůbec pomyslíte. Většina škol vás bude učit, že vyrovnat je potřeba každého půl metru. Pokud si uděláme příklad z praxe - není problém se dostat do 20 metrů za minutu, to je 40x vyrovnat tlak. To je v podstatě kontinuálně. Ale mnoho potápěčů dokáže sestupovat mnohem rychleji.
Dobrá zpráva je, že s narůstající hloubkou nemusíte vyrovnávat tak často. Je to důsledek Boylova zákona. Při sestupu z hladiny do 10 metrů se objem vzduchu změní o 50% (tlak vzroste dvojnásobně). Ale při dalším sestupu o dalších 10 metrů se již objem vzduchu změní jen o 30%.
Vyrovnávejte tlak již před začátkem ponoru. A jakmile zmizí pocit natlakování ucha, ukamžitě proveďte yrovnání znovu. To vám umožní vyrovnávat tlak ještě před tím, že dojde k bolestivému zatlačení na bubínek. A co způsobí prohnutí bubínku, to jsme popsali v minulém díle.