Octopus CB

Pro začátečníky: co si koupit nejdříve?

Těžko se rozhodnout, co si koupit dříve a co později. Zde je můj pohled na věc. Můžete o tom diskutovat, můžete s tím nesouhlasit, ale to je asi tak všechno, co s tím můžete dělat.

Takže nakonec se vám podařilo dokončit kurz a jste potápěči. Předpokládám, že máte vlastní ABC (masku, ploutve, šnorchl). A teď je před vámi nákup celého vybavení. Není to úplně nejlevnější a před leckým bude stát rozhodnutí co teď a co potom.

Zde je můj pohled na pořadí, v jakém si jednotlivé součásti výstroje pořídit. Možná bude mít někdo pohled jiný. Priority se také mohou změnit s plánovanými potápěčskými aktivitami.

První kus: neopren

NeoprenV první řadě z hygienického hlediska. V půjčovnách nikdy nevíte, kdo měl neopren na sobě před vámi a jak se k němu (a v něm) choval. Určitě všechny půjčovny neoprény oplachují, ale desinfekcí je určitě neprolévají. A chcete na sobě mít něco, do čeho ten před vámi močil?

Druhým důvodem je pohodlí. Když přijdete do půjčovny, ne vždy mají vaší velikost. A když mají vaši velikost, tak určitě nemají tu tloušťku, kterou požadujete. Pokud mají 7mm neoprém místo požadované 5mm tloušťky, není to nejhorší. Obráceně je to problém. Buď vám bude zima, nebo si vezmete ještě převlečník. Prostě - pohoda nikde.

Když si koupíte svůj neopren, pořádně si jej vyzkoušíte. Časem se vám přizpůsobí. Je to pohodlné. A čůrat si do něj můžete nebo nemusíte. To je na vás.

Pokud pořizujete rovnou suchý oblek, je to samosebou. Suchý oblek musí sedět, musíte se v něm cítit pohodlně a musí těsnit - mažety.

Druhý kus: počítač

Galileo Luna Dive computerPočítače jsou různé a zorientovat se v těch číslech na displeji nemusí být v nějaké "rušné" situaci snadné. Hrozí přehlédnutí. Počítače se ovládají pokaždé jinak. Jedno tlačítko, dvě tlačítka, tlačítka kolem dokola. Naučit se počítač ovládat chce nějaký čas. A dostanete k půjčenému počítači mauál? Navíc opět nevíte, kdo počítač měl před vámi a kde s ním byl. Navíc počítač je vaše paměť (kde jste byli naposledy, jak hluboko a dlouho). Některá divecentra počítače ani nepůjčují. Nedivte se, je to celkem drahé a zničí se také snadno. Dalo by se říci, že to je hejháklivější součástka výstroje. A s půjčenými věcmi se zachází - znáte to.

Poznámka: U půjčeného počítače si vždy kontrolujte nastavení vody (sladká/slaná), nastavení bezpečnosti (pokud jej počítač má) a dobu na hladině. Vždy se přesvědčte, že jde přepnout do potápěcího módu a jak se to dělá.

Třetí kus: BCD

BCDZde již sice neplatí, že se nedá vždy půjčit. Ale opět vstupuje faktor pohodlí a snadného ovládání. Ne vždy mají na půjčení vaši velikost:

  • malý BCD - to skoro nebezpečné - bude mít dost vztlaku, aby vás dokázal vyzvednout?
  • velký BCD - pokud je hodně velký, nevypadáváte z něj? A pod vodou budete sebou tahat takový velký a těžký kus výstroje = zvyšená spotřeba vzduchu.

Zde vstupuje do hry i otázka údržby. kdy byl servizovaný? Kolik ponorů od servizu a v jakém prostředí? Co když někdo před vámi jej tahal v blátě jako koníčka? Může se vám stát, že odejde nějaký o-kroužek. Jak se k němu dostanete, máte jej s sebou, zrovna tu velikost? Pokud se vám toto stane na břehu lomu nebo na safari lodi, pravděpodobně jste promarnili potápěčský den, nedejbože týden. Tedy samé problémy.

Druhé hledisko je bezpečnostní. Každý BCD má sice inflátor, ale ne vždy je stejně snadno dostupný. Ventily pro rychlovypouštění bývají také plus mínus pár centrimetrů v jiných pozicích (nebo dokonce nejsou). A pak je v rychlosti nahmatat při nějaké krizi, kdy je potřeba rychlý zásah, může být problém. Pokud je BCD váš, víte na milimetr přesně i poslepu, kam sáhnout, jaký pohyb udělat a jakou sílu vyvinout.

Čtvrtý kus: automatika

automatikaProč až nakonec? Už slyším spoustu odpůrců - automatika na druhém místě! Tak proč podle mne až na posledním? Automatiky jsou z hlediska funkce, velikosti všechny stejné. Určitě bych nešel s půjčenou automatikou do 4°C vody, ale to jako nováček určitě neuděláte. Automatika je většinou k půjčení. Dnešní automatiky jsou spolehlivé. Ano, některé mají větší odpor, jiné menší. To jde seřídit (většinou). Rozdíl v konstrukci (mebrána, pístek) je vám v tomto případě jedno. A z hlediska hygieny - stačí trocha slivovice a vydezinfikovat naústky. 

Automatiku se stejně nakonec koupíte. Ale z hlediska bezpečnosti, dostupnosti k půjčení a hygieny jsem ji zařadil až na poslední místo.

 

Pokud máte jiný názor, podělte se s námi o něj v komentářích.