Pokud se potápíte do větších hloubek než 18 metrů, museli jste absolvovat kurz AOWD, kde jste si o účincích dusíku říkali (snad). Pokud jste zatím na úrovni OWD, pravděpodobně jste si v kurzu o účincích dusíku něco řekli. Ať již jste na jakékoliv úrovni výcviku, zde je malé opakování účinků dusíku na potápěče a metod, jak účinky snížit a rozpoznat.
Dusíková narkóza
Asi nejlepší popis pochází již od Jacquese Costeau, který tento stav nazval "opojení z hlubin".
Ať již tomu říkáme jak chceme, je to narkóza, tedy nějaké utlumení smyslů. To je způsobeno vyšším parciálním tlakem jednotlivých složek vzduchu pod vodní hladinou. Čím hlouběji, tím vyšší parciální tlaky. A proto se nám v krvi a dalších tkáních rozpouští mnohem větší množství plynu. A na více rozpuštěného dusíku není naše tělo stavěné. Dojde k blokaci signálů v mozku a do mozku.
Projevy jsou velmi různorodé a nejde je popsat jednoduše. V každém případě vám to pomaleji myslí (ať si v tu chvíli myslíte cokoliv). Jaké projevy můžeme pozorovat
- roztěkanost a nepozornost
- bezdůvodné soustředění na bezvýznamný detail
- paranoidní chodvání, opakovaná bezdůvodná kontrola výstroje, budyho
- úzkost
Jak se s dusíkem vyrovnat
- Prvním krokem je rozpoznání účinků a nastupujích příznaků. A hlavně jim předcházet. Co vše je možné udělat pro snížení účinků
- Být dostatečně hydratovaný. O hydrataci je samostatný článek: Dostatečná hydratace při potápění
- Odpočinek a spánek. Určitě se nevyplatí po 8 hodinách za volantech spadnout na vrak ve 40 metrech.
- Alkohol. I když se říká, že z rukou lékaře neškodí, před ponorem to není chytrý nápad. Alkohol účinky dusíku ještě zesiluje.
- Trénovat - tělo si zvykne na účinky dusíku. Dělat postupné hlubší ponory.
- Fyzická zátěž - souvisí s odpočinkem. Pokud budete mít tělo plné CO2 usazenin a dalších oxidů, které vnikají při vysoké tělesné námaze a které se nestihly po předchozí vypláchnout, je to opět akcelerátor dusíkové narkózy.
- Teplo - být vhodně oblečen pod vodu i před ponorem nad vodou. Pocit chladu zvyšuje účinky dusíkové narkózy.
- Cvičte - pohyby a řešení situací přijdou sami aniž by jste o nich museli přemýšlet. Tím se nezaplýtáte do osidel paniky a zpomalených reakcí.
- Nebojte se požádat o pomoc
Jak se zbavit dusíkové narkózy
Nejrychlejším řešením je vystoupit do menší hloubky, kde se sníží parciální tlak dusíku a účinky velmi rychle pominou. Proto je důležité se pozorovat a pokud na sobě pozorujte stavy eufórie, roztržitost nebo naopak záchvaty paniky nebo paranoi, prostě vystoupejte o pár metrů výše.
Pro většinu potápěčů jsou účinky dusíku v hloubce 30 metrů dobře zvládnutelné. Ale neznamená to, že je možné usnout na vavřínech. Jiný je ponor v Chorvatsku nebo Egyptě v relativně teplé vodě a jiný bude na Attersee ve vodě, která má 4°C a jiný bude na Orlíku nebo Slapech, kde je ještě k tomu úplná tma.
Kde si myslíte, že na vás bude dusík půdobit rychleji a více?
Zacházejte s dusíkem jako s nepřítelem. Vždy jej kontrolujte a vždy buďte ve střehu, ať vás nepřekvapí.