Octopus CB

Dostatečná hydratace při potápění

Dehydratace organismu může mít vážné zdravotní následky. A u potápěče to platí dvoojnásob (ne-li trojnásob)

Příznaky dehydratace známe všichni - první příznaky jsou sucho v ústech, slabé bolesti hlavy. Zde již končí klasická žízeň a začínají následky. V tuto chvíli se napít je vlastně již pozdě, protož se tělo bude s nedostatkem tekutin ještě chvilku potýkat.

Extrémní žízeň, stavy úzkosti, zmatenost, závratě - to již jsou příznaky vážné a hluboké dehydratace.

Že se můžete dehydratovat u vodního sportu je opravdu divné, ne? A přece je to pravda.
Naše tělo má celkem konstantní obsah vody. A toto procento je vyžadováno pro jeho funkci. Naše buňky potřebují vodu pro své chemické reakce, klouby se potřebují mazat, krev musí mít určitou viskozitu a hustotu, regulace teploty, rozvod živin a kyslíku, odstraněné odpadu. To vše vyžaduje vodu Statisticky už ztráta 2% vody ovlivní nejen fyzický, ale i psychický výkon.

Jak se potápěč může dostat do stavu dehydratace

Slaná voda

Ponory jsou ve slané vodě, zbytek dne se tráví ve slunném a teplém počasí, na větru. Sůl přirozeně absorbuje vodu z kůže, takže neustále odčerpává tekutiny, stále se potíme, abychom regulovali teplotu a vítr a teplo nám pot rychle odpařují, takže není pocit upoceného horka. I pod vodou se do obleku potíme a před ponorem jsme vystaveni horku navlečeni do svých neoprénů. To vše vede k přehřátí organismu a následné dehydrataci.

Teplo, slunce

Pokud se spálíme od slunce, tělo reaguje tak, že jako obranný mechanismus navede do postižené oblasti vodu. Ta se v místě popálení rychle odpařuje.
I standardní pocení, které u moře ve teple ani nepociťujeme, odvádí poměrně velkou část vody.

Vzduch

Myšleno vzduch v lahvích. Ten je vysoušen až na maximální možnou mez. Důvody jsou dva

  • Vlhkost by v lahvích kondenzovala a způsobovala korozi
  • Při ponorech ve studené (extrémně, pod 7°C) hrozí, že vlhkost bude kondenzovat v místě změny tlaku (první nebo druhý stupeň) a ohrozí funkčnost regulátorů tlaku.

A protože platí, že látková výměna probíhá vždy od nasycenějšího prostředí k měně nasycenému a tím rychleji, čím je rozdíl koncentrací vyšší. V tomto případě tedy při každém výdechu ztrácíme vodu ve formě vodních par.

Studená voda

Tělo reaguje na chlad velmi specificky - stáhne cévy a tím se dostane více krve do dutiny tělní. To znamená, že máme moc krve a pro tělo je to signál k vylučování moči.

Teplá voda

V teplé vodě se nám sice nechce hned čůrat, ale zato se pod vodou potíme. Je potřeba trochu máknou, začneme se přehřívat a naše tělo reaguje tak, jak umí - potí se, aby se pot odpařil a tím se ochlazujeme.

Riziko dehydratace

Je tedy vysoké a vážné. Dehydrovaný potápěč je unavený. Ale protože si to zaplatil, chce tam, má strach, že by mu něco uteklo, tak se přepíná. Přepínání má za následek vysokou spotřebu vzduchu a tím i další odpařování vody a k zahuštění krve. Hustá krev pak již může vést k narušení oběhového systému. Snížení přítoku krve do svalů vede ke křečím, vysokému tlaku, rychlému až nitkovitému tepu. A to hlavní: hustá krev ztrácí schopnost rozpouštět plyny a zvyšuje se riziko dekompresní nemoci. Krev nebude schopna nasytit se dusíkem ve tkáních, ten tam zůstane. A snadno se stane, že i když nepřekročíte žádné bezpečnostní limity, postihne vás DCS.

Prevence

Tak, jako jsou vážné problémy dehydratace, tak snadná je prevence.

  • Hodně pijte. Pijte, i když nemáte aktivní žízeň. Pijte vodu. Pokud nechcete mezi ponory a na lodi jíst, pijte slazené nápoje, které dodají ztracené cukry námahou ve vodě.
  • Dávejte si pozor na mořskou nemoc. Zvracení dehydratuje rychleji než cokoliv jiného. Dejte si léky pro potlačení příznaků, třeba i preventivně. Nedoporučuje se kinedril a jim podobné, ten uspává, byli by jste malátní pod vodou.
  • Buďte ve stínu, hlavně v jižních státech. nejsme na slunce tak zvyklí.
  • Po ponoru nebo plavání se, pokud je to možné, opláchněte sladkou vodou. Sůl na kůži vysává vodu.
  • Noste něco, co chrání před větrem (tričko, na lodi třeba i župan, slamák nebo kšiltovku). Vítr opět vysušuje, hlavně ve spojení se solí na kůži.
  • Dávejte si pozor na problémy spojené se zažíváním. Průjmové onemocnění také odvádí velmi rychle vodu z těla a ještě navíc znemožnění její vstřebávání.

Stálý pomalý přísun tekutin je tedy přesně to, co vás udrží fit a v pohodě.