Potápění je bezpečné
To není nadnesené. To je pravda. Podle Divers Alert network bylo v roce 2010 na každých cca 212 tisíc nahlášených ponorů jedno úmrtí. Pokud to porovnáte s jízdou autem, fotbalem, golfem a dalšími sporty, je potápění prostě bezpečnější. Co takhle srovnání s běžci? Na asi 126 tisíc nahlášených zavodů jedno úmrtí.
Žralok je kámoš
Jedna z obav je setkání se žralokem. Ale každý rok je zabito 150 lidí pádem kokosového ořechu. A jen 10 lidí žralokem (údaj z roku 2010) a to nebyli všichni potápěči. V roce 2014 ani jeden útok na potápěče. Podrobněji jsme se o tomto rozepsali v článku Jakou máte šanci, že budete napadeni žralokem? Můžete namítnout, že u nás kokosové palmy nejsou. Žraloci taky ne.
Nejčastější zranění potápěče
Ačkoliv vždy v tisku a dalších médiích se objeví články o barotraumatu, utonutí, je nejčastější zranění potápěče zlomený nebo vyvrknutý prst. Proč? Protože často manipujeme s těžkými břemeny (lahve, zátěž) na houpající se kluzké palubě na malém prostoru.
Jak hluboko s tou vaší bombou můžete?
Jedna z otázek, u kterých ty starší z nás protočí panenky. jedna z možných odpovědí je: Až na dno, ale většinou brzdíme ve 40 metrech. O potápěčských rekordech jsme psali již v článku Světové potápěčské rekordy a Potápěčské rekordy.
Kdo byl nejdéle na Titaniku?
Budete se divit. Nebyl to kapitán, ani posádka, ani cestující. Nejdéle tam pobyl režisér filmu James Cameron. Strávil na vraku 462 hodin během 33 ponorů a řízení robota. Jak sám někde napsal, film o Titaniku byla skvělá záminka k potápění na jeho vrak.