Spousta potápěčů během své "kariéry" nepřekročí hranice dané rekreačními limity. Ne že by se báli nebo nechtěli, ale prostě - není důvod. Na rozdíl od jiných, kteří ten důvod vidí třeba jen v překonání hranice, ať již své nebo cizí. A protože před každým ponorem je potřeba trénovat, přemýšlet a plánovat, je vám jasné, že před takovými ponory spíše 10x tolik.
Nejhlubší ponor
Nejhlubší ponor s otevřeným okruhem je ponor do hloubky 318m. Udělal jej Nuro Gomes v roce 2005. Ponor trval 12 hodin, sestup pouhých 14 minut. Lokalita Dahab, Egypt
Pascal Bernabé se ponořil do hloubky 330m u pobřeží Korziky, také v roce 2005. Tento ponor ale není ověřen a nemá zápis v Guinessově knize rekordů.
V Čechách se nejhlouběji ponořil Kryzstof Starnawski na Hranické propasti, kde v roce 2012 se podíval až do 217m. A stále nenašel dno.
Nejhlubší vrak
M/V Jolanda je vrak v Ras Mohammad v Egyptě. Vrak začíná v mělčinách, ale jeho větší část sklouzla po útesu do hloubky. Dvojice Leigh Cunningham a Mark Andrews se k němu ponořila do 205m. Ponor trval také 205minut. Ale na samotném vraku strávili pouze 6min. Video z ponoru najdete třeba na Youtube.
Nejhlubší jeskyně
Tak na tu aspiruje i naše Hranická propast. Ale ještě hlubší jsou na Floridě a Jižní Africe. Nejhlubší jeskyní ponor byl do jeskyně Boesmansgat v Jižní Africe již v roce 1996, hloubka 282m. Protože hladina leží poměrně vysoko nad hladinou moře, počítá se tento ponor jako ponor do ekvivalentní hloubky 339. Bohužel jsem tento údaj nenašel u ponoru do Hranické propasti. Tam je nadmořská výška ještě o trochu vyšší.
Nejdelší zatopená jeskyně
Opět jedem na Floridu. Woodwille krasové jeskyně jsou největší sladkovodní jeskyně na světě. Při pokusu o propojení dvou komplexů bylo na jeden ponor uplavána 7km. Ano, měli skútry. Ale stejně jim to trvalo 6 hodin.
Nejdelší ponor
Sean McGahern strávil pod vodou skoro 50 hodin u Malty v roce 2013. Bylo to relativně mělko (mezi 12-15 metry) s teplotou vody stabilně 25°C. Potvrzení rekordu najdete třeba zde.