Zrak je nejdůležitější smysl pro potápěče. Nejen, že zrakem kontroluje svoji polohu a postavení vůči okolí, zrakem musíte kontrolovat své přístroje, musíte udržovat vizuální kontakt se skupinou a svým buddym. Ale zhoršný zrak nemusí být nepřekonatelnou překážkou. Pokud vám tedy lékař nezakázal potápění jako takové. Výhodou je, že předměty ve vodě - díky dvojímu přechodu světla přes dvě různá prostředí (voda - maska - vzduch v masce), se zdají být malinko větší a blíže. A menší oční vady se dají kompenzovat.
Kontaktní čočky
Jednou z možností jsou kontaktní čočky. Stejné jako na souši. Ale i tak by jste měli udělat nějaká opatření a dodržovat pár pravidel. Doporučuje se použítí měkkých čoček. Z několika důvodů
- zvýšený tlak může tlačit na tvrdou čočku a ta následně do oka. A to může být hodně nepříjemné
- měkká čočka umožní dusíku odcházet při desaturaci. Tvrdé čočky mohou bublinky udržet pod čočkou a to způsobuje rozmazané vidění
Uvědomte si, že s čočkami budete muset, při provádění cviků bez masky, mít zavřené oči. Jinak hrozí, že se vám čočky vypláchnou někam do moře. Je potřeba na to upozornit svého instruktora. Pomůže vám cviky zvládnout se zavřenýma očima. Rovněž na to upozorněte svého buddyho, že budete potřebovat v některých situacích pomoci.
Dioprické vkládací čočky do masky
To je druhá varianta. Dioptrické vložky mají několik výhod. Mohou korigovat větší optické vady. Mohou být použity i pro krátkozraké osoby (jako já). Vložky jsou gelové a vlepí se do masky na požadované místo. Jen je potřeba si uvědomit, že pokud vám hodně teče do masky, ryziko, že čočku vypláchnete, je relativně vysoké.
Stejně tak u cviků se sundáváním masky je s tím potřeba počítat. Nejlepší strategie je dát si masku na oči ještě na suchu a po ponoru ji sundat také až na souši. Sundavat si masku ve vlnách není ten nejlepší nápad.
Je potřeba říci, že tato volba je výhodná, pokud není potřeba výraznější astimagnitické korekce nebo bifokální čočky. Vidění není úplně dokonalé, ale je to mnohem mnohem lepší než nic.
A také je potřeba upozornit svého buddyho, že pokud si náhodou vyměníte masky, on memusí taky nic vidět. A vy s jeho obyčejnou maskou taky nic neuvidíte.
Korekční čočky můžete vložit téměř do jakékoliv masky. Pokud potřebujete brýle jen na čtení, je možné vložit do masky menší čočky pouze do spodní čísti masky. Potom se na dálku díváte standardně a na počítač a foťák a se díváte přes spodní část masky.
Čočky se prodávají odstupňované po 1/2 dioptrii.
Vkládací rámeček s diptrickými skly
Tato volba vypadá výhodně. Ale osobně neznám nikoho, kdo by to používal. Na druhou stranu, zakoupíte rámeček, skla, která se prodávají odstupňované také po 1/2 dioptrii, vložíte do masky a hotovo. Vidění je skoro dokonalé. Jediné, co potřebujete, je maska, která umožní vložení tohoto rámečku. Většinou to budou masky s neděleným zorníkem a větším vnitřním objemem, aby se tam rámeček se skly vešel. Myslete na to při koupi nové masky.
Dioaptrická skla
Některé masky umožní výměnu skel za skla dioptrická. To je asi nejlepší řešení. Nehrozí ztráta čočky nebo dioptrické vložky. Kvalita vidění je také mnohem lepší než přes doptrické vložky. Nevýhoda při výměně masky ale zůstává stále. Masky, které umožní vyměnit skla, mají vždy oddělené zorníky.
Nejjednodušší a nejrychlejší volba jsou stále dioptrické čočky.