Některé školy sundání výstroje ani nepožadují. Některé (školy) to sice vyžadují, ale není to podmínkou absolvování kurzu. Většina žáků se navíc těchto cviků bojí (taky jsem se bál) a někteří mají dokonce pocit, že cvičení je samoúčelné a slouží pouze k strašení žáků.
Pokud se budete potápět na safari, tak ne vždy budete mít k dispozici výtah. Ale většinou budete muset na palubu vylézt vlastními silami po žebříku. A někdy budete muset do gumáku vylézt i bez žebříku. A to se zátěží a žaketem s lahvemi prostě neuděláte.
Takže nezbyde než sundat zátěžový opasek nebo vyndat zátěž z BCD. Zátěž většinou dáte obsluze na člunu. Nebo ji tam přehodit. Potom si sundat žaket s lahvemi, ty už necháte ve vodě, vyškrábete se na člun a potom si vytáhnete svoji výstroj.
Odstranění zátěže může být někdy i život zachraňující. Přestane fungovat žaket, třeba.
Ale proč tedy i oblékat. Ono oblečení je mnohem složitější. Je potřeba si zkontrolovat, že vše je na svém místě, správně přístupné, upevněné.
Pokud se budete potápět v exotičtějších destinacích, asi budete vyjíždět na lokality v lodích místních obyvatel. A třeba na Bali je to motorem opatřený kus kmene stabilizovaný dvěma bočními plováky. Dříve to bylo spojené přírodním materiálem, teď se o to starají elektrikářské pásky. A tam není místo na to, aby jste seděli kompletně ustrojeni. Takže na sebe jen masku a ploutve. Vše ostatní vám lodivod (kapitán sned ani ne) postupně podá. Nejprve zátěž, připevnit, neupustit do hloubky pod vámi (to už by jste tam byli zbyteční). A potom nastrojit do žaketu, vše připnout, upevnit, zkontrolovat. A pak že to není potřeba.
Takže doufejme, že vás to již nebude strašit, že si to rádi vyzkoušíte a další potápění si užijete.