Sucho v ústech je hlavně doménou potápěčů s otevřeným okruhem (OC). A to proto, že vzduch v lahvích je uměle odvlhčený - silně vysušen. Důvodů je několik a jsou hlavně technologické.
- Zamzrání automatik - při expanzi v prvním a druhém stupni se prudce snižuje teplota. Ve vlhkém vzduchu obsažená vlhkost kondenzuje a mohla by zamrznout do krystalků ledu, které zablokují sedla automatik - dojde k "zamrznutí" a volnému úniku vzduchu.
- Kondenzování vlhkosti v lahvi - lahve korodují a snižuje se jejich životnost.
Pokud používáte celoobličejovou masku, jste na tom trochu lépe, protože vydechnutý vzduch se mísí v masce s nadechovaným a trochu jej ohřeje a zvlhčí. Ale ne o moc.
Potápěči s uzavřeným okruhem jsou na tom vůbec nejlépe a pocit písku v pstech neznají.
Jak omezit pocit sucha v ústech?
Pokud vás napadlo - dostatečná hydratace (nebo dost pít), jste na správné cestě. Neznamená to ale před ponorem vypít šálek čaje. To nestačí. Hydratace je dlouhodobý proces, takže je nutné na tom neusále pracovat. A začít hned ráno.
Během ponoru ztrácíme hodně vody právě při dýchání suchého vzduchu - v plicích je teplo, vlhko. Takže nastává odpařování vody a tu organizmus rychle nahrazuje. Před ponorem se zpotíme při oblékání, případně se - nedejbože - opékáme na sluníčku. Právě dehydratace je na počátku většiny slabých DC, pocitů nevolnosti a slabosti. Voda nám rovněž pomáhá udržet stabilní tělesnou teplotu.
Již ráno by by se mělo vypít 1/4 až 1/2 litru vody a po celý den doplňovat tekutiny aspoň tempem 1/2 litru za hodinu. Určitě se vyvarujte sladkým bublinkám a kofeinu. Alkohol také dehydratuje. A tráva taky.
Mezi ponory se doporučuje jíst hlavně citrusy. A komu pocit písku v ústech vadí opravdu hodně, může si pod vodu s sebou brát pití v nějaké uzavíratelnmé lahvičce. Někomu stačí si jen vypláchnout ústa okolní vodou. I když na některých lokalitách bych to určitě nedoporučil. Dále je možné doporučit tvrdé bombóny, žvýkačky.
Viděl jsem jako doplňkové příslušentství injektážní systémy, které zvlhčují vzduch v druhém stupni. Ale to bych naopak nedoporučil. Je to jen další krám, který se může rozbít a který je nutný hlídat.
Další příčiny sucha v ústech
Sucho v ústech může být i následkem některých léků nebo nemocí. Z nemocí je nutné vypíchnout cukrovku. Uvádí se, že je také předzvěstí bakteriálních onemocnění - jako důsledek imunitní reakce organismu. Některé léky též mohou mít jako svůj vedlejší účinek pocity sucha v ústech. A některé dokonce omezují tvorbu slin.
Pokud sucho v ústech přetrvává, je nutné tento stav konzultovat se svým lékařem.