Octopus CB

Půjčení potápěčského vybavení

Při cestách do dalekých krajů a s ubývající hmotností zavazadel převážených leteckými společnostmi všichni zvažujeme možnost zapůjčit si vybavení na místě. Je to dobře? Co se může stát?

Ilustrační obrázekPřiznejme si to, když se něco může pokazit, pokazí se to. A je jedno, jestli je to vaše opečovávané nebo zapůjčené. Ne? Dobře, do toho zapůjčeného nevidíte. Takže na co si dát pozor a co kontrolovat? Co se vlastně nejčastěji půjčuje?

Neopren

No ano. Je to velké, od tloušťky 5mm i celkem neskladné a těžké. Takže co neoprén zapůjčit na místě? Proč ne, co se může na neoprénu rozbít? Rozbít ne, ale je zde stránka hygieny. Proto vždy zkontrolujte, jestli je nopren vyschlý, když vám jej předávají. Otočte jej naruby a podívejte se na jeho vnitřní stranu. Flekaté? Nevodí zrovna moc příjemně? Tak od takového určitě rychle dál. Jo, pokud naopak voní nějak moc, tak se asi někdo pokoušel jinou neliboiu vůni překrýt.

Botičky

Tak ty bych si nikde nepůjčil. Sami víte, jak špatně vysychají. A toho bordelu... To už je lepší si botičky koupit na místě a pak je nechat divcentru. Budete se divit, ale budou rádi.

Žaket, BCD

BCD již je více vybaveno technikou než neopren. A tím pádem je toho více, co se může rozbít. Na co si dát pozor?

  • Všechny výpustné ventiliy. Nafoukněte BCD na plný objem a poslouchejte, jestli některý z ventilů neuchází. Jsou dotažené? Když už posloucháte, poslouchejte i všude kolem, jestli někde nesyčí duše. Při prvním ponoru pozorujte vodu nad sebou (nebo váš buddy). Nestoupá někde spirála bublinek?
  • Inflátor je také ošemetná věc. Buď nemusí BCD nafouknout (to už jsme vyzkoušeli) nebo naopak může nafukovat pořád. A to je nepříjemné, hlavně pod vodou. Připojde BDC na lahev a zkuste funkci nafukovacího ventilu. Nesyčí, když jej máte bez pohybu?
  • Přezky je potřeba také prohlédnout. Nejsou popraskané? Taková prasklá přezka na ponoru je pěkné svinstvo. Pravda, sami přezky neprasknou. Na to jsou vyráběny z dost odolných materiálů. Ale někde mohla skončit pod padající flaškou...

Automatika (první i druhý stupeň, manometr)

Vyzkoušejte dýchání z obou automatik. Dýchá se lehce. Nesyčí? Při pvním ponoru vyzkoušejte dýchání ve všech polohách (na břiše, na zádech, hlavou dolů). Manometr chodí plynule bez zaseknutí pohybu rafičky? Ukazuje to, co předpokládáte?

Počítač

I tady je to ošemetné, ale už ne tolik. I když nevíte, jakou historii má počítač za sebou, jsou tyhle krabičky natolik chytré, že sami řeknou, jestli potřebují vyměnit baterku a podobné drobnosti. Hlavně si zkontrolujte, jestli znáte všechny funkce a najdete je i pod vodou. Nebojte se zeptat. A zkontrolujte si jednotky, ve kerých pracuje. jestli ten vtipálek před vámi je nepřepnul na anglosaské jednotky (stopy a psi). Nevěřím, že by bylo moc potápěčů, kteří zvládnou přepočet i ve 30 metrech :-)
Zkontrolujte si řemínek! Dívat se za počítačem, notebane ne vlastním, mizícím v modré hloubce. Pohled k nezaplacení!

 

Rada na závěr? Bez důvery se zapůjčení výstroje neobejde. Ale prověřit je potřeba!