Představme si: na dovolené, první ponor, byli jste moc hrr, strašně jste na ten ponor chtěli. Šli jste přes bolest. A teď tedy máte úraz ucha.Tedy barotrauma. Zalehlé, bolavé ucho. Ale jinak se cítíte dobře, až na horší vyrovnání je vše v pořádku. Můžete tedy pokračovat v potápění, když už jste si to zaplatili.
Většina potápěčů bere úraz ucha velmi vážně. Kromě infekce, kterou určitě dostanete, si nemůžete být nikdy jisti, jaké poškození vaše ucho utrpělo a jak bylo veliké. Doporučení je: pokud jste utrpěli barotrauma ucha, ukončete potápění a vyhýbejte se vodě tak dlouho, až se to uklidní.
Závrať - kudy nahoru?
Závratě (vertigo) jsou častým projevem barotraumatu středního ucha. Je to proto, že kontrolní mechanismy polohy jsou umístěny v těsné blízkosti středního ucha. V podstatě střední ucho je jich součástí.
Pokud se vám stane vertigo pod vodou, nemusíte být vždy schopni určit, kde je nahoře a kde dole. Vertigo může být provázeno zvracením. Buďte na to připraveni!! Sledujte bubliny, kam stoupají? Sledujte vodu ve své masce, kam se přelívá?
Pozor, poškození vestibulárních kanálů může být i trvalé. Pokud závratě nezmizí ihned, ale až po pár dnech nebo týdnech, je pravděpdoobné, že poškození je trvalé. Mozek se s tím naučí žít a ignoruje vjemy, které nejsou v pořádku.
Závrať ale nemusí být ihned příznakem barotraumatu nebo DCS. Může se jednat jen o chybnou interprataci vjemu - například při pronikntí studené vody do ucha jen na jedné straně.