1. Poslouchejte lupnutí
Ještě před potápěním se poslouchejte, jestli při polykání občas slyšíte lupnutí. Pokud ano, je vše v pořádku a vaše Eustachovy trubice jsou otevřené.
2. Několik hodin před potápěním začnete jemné vyrovnání tlaku v uších metodou, jakou rádi používáte. Klidně i několikrát za hodinu. Rozýbete si tím Eustachovu trubici a snížíte šanci na blok při sestupu.
3. Mnoho potápěčů má problém s opakovanými ponory. Žvýkačka pomůže, minimálně neuškodí.
4. Přednatlakování na povrchu. To vám pomlže se uklidnit, protože se ubezpečíte, že vaše Eustachovky jsou průchodné a zároveň vám to umožní překonat první metr, metr a půl, kdy jste zaneprázdněni vypouštěním vzduchu z BCD nebo sucháče
5. Pokud se vám v prvím metrech špatně vyrovnává tlak, zkuste sestup nohama napřed. To vede k přirozenějšímu rozložení tlaku po těle a snadnějšímu vyrovnání.
6. Otáčení hlavou ze strany na stranu - natažení krčních svalů pomůže otevřít Eustachovy trubice. Ale popravdě - u toho mi vždy zateče za krk na nepříjemně studená voda.
7. Zastavte sestup nebo se i vraťte o kousek zpět a v klidu počkejte, než se vám podaří tlak vyrovnat. Obecně platí, že pokud vás již uši bolí, tlak většinou již nevyrovnáte. Držte se očima nějaké linie - sestupové leno, kotevní řetěz. Umožní vám to kontrolovat plynulost sestupu. Pokud se díváte do modré vody, většinou sestupujete o dost rychleji, než si myslíte.
8. Přednatkování před změnou hloubky - pokud měníte během ponoru hloubku, vyrovnejte předem, předtlakujte se. Stejně jako na povrchu.
9. Pokud vás to bolí (to už je skoro pozdě), zastavte sestup. Vraťe se zpět na hloubku, kde je to v pořádku - třeba až na hloubku, kde je to i bez tlaku. A pak podle bodu 8.
10. Nekuřte, nepijte alkohol. Nikotin i alkohol dráždí sliznice a ty produkují více hlenu a ten pak ucpe Estachovy trubice.
11. Čistěte si masku! Nenechávejte si v masce vodu, je v ní plno potvůrek, které vám mohou podráždit sliznice, ty pak produkují více hlenu, který může ucpat Eustachovy trubice.