Před ponorem je mnoho scénářů, které mohou spustit stres. Od jednoduchého "už jsou všichni připraveni a čekají jen na mne", přes problémy s výstrojí nebo problémy okolí (prší, houpe se loď, máte lehkou kinetózu a podobně). Zkusíme popsat několik způsobů, jak se uklidnit.
Stres je normální
Je pořeba sei uvědomit, že stres je normální. Stres vybuzuje tělo k produkci adrenalinu a díky tomu jsme soustředěnejší, rychlejší. Připravuje naše tělo na to, že se buď bude prát nebo se bude utíkat. Tento jemný stres je dobrý, probouzí naši ostražitost. Ale nesmíme jej nechat přerůst ve stres panický.. Musíme se naučit svůj stres řídit.
Stresové situace
Pokud známe to, co u nás budí stres, je to první krok ke zvládnutí stresu. Podíváme se společně na pár vyslověně potápěčských situací a jak v nich jednat.
V technickém potápění instruktoři úmyslně vyvolávají stresové situace, aby si studenti vyvinuli řízenou reakci na příval adrenalinu a tím tyto situace lépe zvládali. Na počátku jsou to jednoducjé "poruchy" zařízení, ale postupem času se do scénáře dostávají navazující poruchy nebo selhání. Cílem je naučit se kontrolovat nával adrenalinu a vyhnout se panickému stresu s utěkovou reakcí - v tomto případě nekontrolovamý výstup na hladinu.
Proto budou studenti již při přípravě na ponor cítit stres (co se zase stane?). Jedním ze způsobů, jak potlačit a zvládnout stres, je naučit se reagovat na konkrétní situace již nad vodou, při suchém výcviku. Praktická týmová cvičení také podporují důvěru ve svého buddyho.
Stres z ponoru
Stres z vlastního ponoru například při naplánované větší hloubce, plánovanému dekompresnímu ponoru, ponor v proudu, Tomuto druhu stresu je možné předejít pečlivou přípravou na ponor. Projití se všech momentů ponoru krok po kroku v celém týmu. Naplánování ponoru v čase. Tím pochopíte, že ponor bude v bezpečných mezích a to je základem k odstranění stresu. Techničtí potápěči na počátku kurzu se seznamují s detailními způsoby plánování, ale i rekreační ponor je možné naplánovat minutu po minutě s ohledem na každého člena týmu.
Stres z výbavy
Může se stát, že při přípravě na ponor (ať již doma nebo těsně před ponorem) najdete nějaký problém na svém vybavení. Pokud je problém řešitelný, na ponor se půjde (to je dobrá zpráva). Ale určitě ve vás začal hlodat stres - Opravil jsem to dobře? Na co jsem zapomněl? Jsem zase poslední!. Na to, že jste poslední je možné se vykašlat. Vraťte se na počátek a proveďte kontrolu krok po kroku, jak jste zvyklí, znovu. Tím se uklidníte, najdete nějakou "formu" a zároveň si ověříte, že jste vše udělali správně.
Druhá možnost stresového podnětu je nová část výbavy - nové BCD, automatiky, nový sucháč. Půjde to? Nebudu mít problém s vyvážením? A tyto obavy paradoxně vedou práv k těmto problémům - máte problém s vyvážení, vysokou spotřebu vzduchu. I zde platí - vraťte se na počátek. Pokud máte něco nového, opraveného, věnujte přípravě zařízení více času. To vás přesvědčí, že jste udělali vše proto, aby to fungovalo.
Jak se vypořádat se stresem?
Jsou dvě cesty, které jsme tady nastínil
Rozvíjet rutinu
Při přípravě na ponor zachovávejte vždy stejný postup. Je jedno, jestli je to ponor do 5m nebo 40m. Vždy si udělejte plán, nastavte a zkontrolujte zařízení, ověřte množství a stav plynů.
Všimněte si starších (nebo zkušenějších) potápěčů. Mají v přípravě před ponorem svoji rutinu a co je rozhodí nejvíc, když jim někdo pomáhá například přenášet výbavu z auta k vodě nebo na loď. Nejen, že jim rozhodíte jejich rutinu, ale můžete jim přivodit problém. Často dobře míněná úprava zařízení může vést k pozdějšímu problému.
Pokud jste před ponorem řešili potíže s výbavou (nebo pomahači), je potřeba se několikrát pořádně nadechnout a začít s přípravou znovu.
Vylučovat stresory
Další možnost, jak se vypořádat se stresem, je vylučování stresorů. Postupně se rozpoznávají stresová místa a ta se vylučují. Vždy se postupuje stejnou rychlostí a klidně.
A pokud js stresu moc a nejde zvládnout? Tak je čas tento ponor odvolat.