Nikdy nebyly provedeny žádné testy o tom, jak potápění ovlivňuje plod. Ale je jasné, že nějaký účinek tam bude. A je jasné, že vše, co žena dělá, ovlivňuje plod a jeho vývoj.
Účinky dekompresní nemoci
Nejen ponory s přístrojem, ale i freedivingové potápění ovlivňují plod. Může dojít k různám zraněním - jako je barotrauma nebo embolie arteriálního plynu. Ty mohou vniknout již při ponorech do hloubky 1,2 metru. Embolie arteriálního plynu může zablokovat přísun krve v jemných artériích. Matka nemusí mít žádné příznaky, ale je možný vliv na plod. Arteriální bubliny jsou diagnosikovány při potápění vždy a jsou distribuovány po celém těle.
Hyperbarická kyslíková terapie
Pokud náhodou má těhotná potápěčka DCI, může i obvyklá léčka hyperbarickým kyslíkem způsobit další rizika vystavením plodu změnám tlaku.
Podle DAN jsou plně funkční plíce ideální při vysycování plynů z krevního oběhu. Ale u plodu dochází k výměně plynu placentou. Plicní filtrace bublin u plodu nefunguje. To může zvýšit riziko embólie arteriálního plynu u plodu. A samozřejmě ovliňuje rychlost vysycení plynů z plodu. A s tím žádný počítačový model nepracuje.
Na závěr
Stejně jako u jakékoliv jiné činnosti, je dobré potápění v těhotenství konzultovat s odbornýmn lékařem. Ale raději se asi vyhnout všem druhům potápění. Pro jistotu.