Z hlediska konstrukce a funkce plní žaket i křídlo stejnou funkci. Smyslem obou zařízení je vyrovnat vztlak potápěče tak, aby mohl snadno udržovat hloubku a polohu.
Z hlediska konstrukce obě zažízení můžeme rozložit na dva celky
- Nosič, tzv BCD
- Samotný kompenzátor
Nosič, Backplate
slouží k uchycení láhví a kompenzátorové duše k tělu potápěče. Musí být dostatečně pevný, aby unesl relativně velkou váhu (láhev, automatika, případná integrovaná zátěž a vlastní váha). Zároveň ale musí být ergonomicky vyrobený, aby nikde neškrtil, netáhnul, nelámal vám záda. Vždyť i v případě rekreačního potápění to budete na zádech mít i hodinu.
Komenzátor
Samotný komepenzátor je potom relativně jednoduché zařízení a duší a systémem umožňujícím napouštět a vypouštět vzduch. Ale liší se kontrukcí. Rozdíl mezi žaketem a křídlem je patrný již na první pohled.
Žakety
Žaket je vlastně vesta. Z hlediska konstrukce bychom mohli říci, že žaket je samonosný. Popruhy jsou součástí komplenzátoru. Zádová deska, na kterou se uchycuje lahev, potom nemá popruhy. Výhodou žaketu je nižší pořizovací cena (kdo z nás neměl jako první žaket:). Další výhodou je místo pro odkládací kapsy. Ale kdo z nás je používá, že? Na druhou stranu, zádová deska bývá z plastu, takže nepřispívá k vyvážení potápěče. Samotný žaket mívá neutrální vztlak.
Napouštěcí ventily jsou shodné pro žakety i křídla a jsou napojeny na inflátor. Naproti tomu vypouštěcích ventilů mívají žakety více (inflátor, ramenní ventil a zádový). Takže s žaketem je možné vypustit vzduch z komenzátoru v podstatě v jakékoliv poloze.
Různí výrobci se tohoto zhostili různě. Takže dnes jsou na trhu různé kombinace - například žaket s duší ve tvaru křídla.
Křídla
Zádová deska je hlavní konstrukční prvek, na který se nasazuje vlastní kompenzátor. Zádová deska již integruje systém pro uchycení lahve (je zde možnost konstrukčního provedení pro "dvojčata") a systém pro uchycení k tělu potápěče. Zádové desky se vyrábějí i z plastů, ale nejčastěji z nerezu. Potom je velkou výhou nerozbitnost (pokud ji někde neztratíte, můžou po vás děti zdědit) a snadná výměna kompenzátoru. Díky váze, nemusíte s sebou tahat tolik olova.
Díky rozložení plynu v kompenzátoru se snadněji udržuje poloha. Další výhodou je lepší obtékání vodou při plavání (díky své konstrukci z potápěče neudělá nafouklý balík, ale štíhlý tvar s "křídlem", který je snáze obtékán a tím se i lépe snáze pohybujete).
Velikost
Jakou velikost si vybrat? U žaketů je to celkem jednoduché. Pokud jej na sebe oblečete, měl by vám stačit. U křídel je možnost si velikost duše pořídit na míru. A křídla mají možnost i omezovat objem plynu v kompenzátoru různými systému popruhů.
Výkon
Objem plynu v žaketu je omezený. Žakety bývají testovány na bezpečný vztlak do cca 50 metrů. Pokud potřebujete chodit hlouběji, je potřeba křídlo.A nebo membránový suchý oblek, který také pomůže s kompenzací vzlatku.