Octopus CB

Podvodní komunikace

Kominikace je základ všeho. Ale pod vodou jsou naše komunikační prostředky většinou silně omezeny.

Po vodou je ticho. Spousta z nás to má tak ráda. Můžeme se ponořit do svého vlastního světa a pozorovat ten jiný život okolo nás. Ale jsou okamžiky, kdy nás omezené možnosti komunikace mohou ,když ne ohrozit, tak minimálně vyvést z míry.

Většina rekreačních potápěčů spoléhá na signály rukou. Ty základní se učí na každém OWD kurzu. Výhodou této základní komunikace je, že je mezinárodní, takové esperanto. A časem se vaše zásoba signálů ještě rozšíří.

Signály rukou

Jsou z větší části mezinárodní. Ale pro jistotu, pokud se potápíte s někým neznámým, vždy se ujistěte, že jednotlivé signály chápete stejně. Minimálně to urychlí komunikaci a předejte zbytečným zmatkům. Věděli jste například, že v Jižní Africe je signál k ukončení ponoru stejný, jak náš signál pro 1/2 lahve (velké T z obou dlaní).

Další signály, které se budou zaručeně lišit, jsou signály používané k popisu přírody. Třeba už jen proto, že některá podvodní zvířata tam vůbec nežijí, tak si propůjčili znak pro něco jiného. A některé signály - to je lidová tvořivost sama pro sebe. Z toho důvodu je vždy dobré se seznámit s místními zvyklostmi, s místním "dialektem"

Jsou situace, kdy signály rukou mohou zklamat, ať již z důvodu nízké viditelnosti,  protože váš buddy má upřenu pozornost jinam, nebo i proto, že sdělení je na to příliš složité.

Tabulka

Nejjednodušším nahrazením, nebo spíše doplňkem signalizace,  je tabulka a tužka. Tabulky jsou k dispozici v řadě velikostí a provedení, vejdou se do kapsy BCD nebo jen na D-kroužek. Pomocí tabulky sdělíte i složité myšlenky, třeba mapu lokality.
Na tabulku si též můžete vést "paměť" ponoru, překreslit trasu nebo celý plán ponoru.
A vezměte si s sebou gumu.

Zvuková komunikace

Nemusíme hned myslet na mluvení, ale stačí různá chrastítka, šejkry, tyčky na klepání. Už to posouvá komunikaci o stupeň výše. Můžete upozornit buddyho na živočicha, kterého přeplaval a vy jste si jej všimnuli. Můžete upozornit buddyho na vniklou situaci pokud on je zanořený v některé ze skulin ve stěně a otočen k vám zády. Nesmí se to přehánět!
Vzpomínám si na jedno egyptské safari ze svých počátků potápění. tenkrát dimemastři houfně používali ocelovou tyčku a klepali s ní na lahev. Rachot ze všech stran, že se nedalo rozlišit, kdo na koho a co upozorňuje. A ryby, ty taky zdrhly. Naštěstí se tento způsob u nás moc nepoužívá, protože zde většina potápek vlastní ocelové lahve a chrání si je síťkou. 

Celoobličejové masky a přenos hlasu

Na jednu stranu jsou fajn, nejste omezeni, můžete buddyho nebo celý tým najednou upozornit na jakékoliv nastalé situace. Ale narušujete to ten krásný klid pod vodou. A přiznám se, že mám pár známých, se kterými bych s tímto zařízením pod vodu opravdu nechtěl. Mám jich dost na vzduchu.

Pokud si myslíte, že signály znáte, můžete si vyzkoušet Diving signals quiz