Péče a údržba vašich potápěcích instrumentů nejen že je udrží v provozuschopném stavu, ale mnohdy jim mnohonásobně prodlouží životnost. A někdy stačí docela málo. A vždy je nějaká péče několikanásobně více než vůbec žádná.
Základní pravidla pro péči jsou shodná pro všechny položky na vašem seznamu. A to: opláchnutí sladnou čistou vodou a uschnutím před zabalením. Nikdy je nenechávat na přímém slunci, protože UV zaření poškozuje hlavně pryžové a neoprenové části - nejen že blednou, ale hlavně se snižuje jejich pružnost a poddajnost. Další pravidla pro konkrétní kusy jsou uvedena dále
Automatika, regulátor, manometr.
Jako vše, opláchněte ji sladkou čistou vodou. Dejte pozor, ať se voda nedostane do prvního stupně. Ten ucpěte nejlépe dodanou krytkou nebo prstem ruky. Hlavně v prvním stupni vlhkost páchá velké škody, včetně oreznutí hran sedel. A kdo se potápí pe studené vodě, ten ví, co vše se může stát. Pokud již se tam vlhkost dostala, vyfoukejte ji tlakovým vzduchem z kompresoru nebo lahve.
Opláchnutí je lepší v tekoucí vodě. Ale na safarilodích a i jinde ji bývá nedostatek. Tak aspoň v kádi nebo vaničce se sladkou vodou. Při potápění v moři jde hlavně o odstranění slané vody a krystalů soli. Pokud jste se potápěli v zakalené vodě plné plavoucích sedimentů, zkontrolujte hlavně všechny dosedací plochy na inflátoru, automatik a prvního stupně, zdali tam není usazen kal a jemný písek. To vše důkladně vypláchněte.
A nakonec nechat pořádně vyschnout. Pokud jste přijeli z dovolené a potápěli se ještě před odletem, rozbalte automatiky a nechte je doschnout doma, nečekejde, že ve skříni v tašce pořádně vyschnou.
Žaket, křídlo
Zde jde hlavně o vnitřní prostor, do kterého se během ponorů dostává voda přes vypouštěcí ventily. Tu odstraňte nafouknutím a vylitím vody přes nejnižší ventil. Nejlépe je propláchnout i vnitřek čistou vodou. A skladujte částečně nafouknuté, aby se nemohly stěny slepit.
Samozřejmostí je opláchnutí zvenku. Zaschlý písek a krystalky soli v místech, kde se po sobě posouvají dvě vrstvy půdobí léle než brusný papír.
Obleky, kukly, rukavice, botičky, ploutve
Dokladně propláchněte vodou. Hlavně odtrante všechny pachy. K tomu je vhodné potápěčské mýdlo, ale stačí i obyčejné mýdlo s jelenem. V lavoru nechat rozpustit mýdlo a neoprénové věci v něm nechat chvilku koupat a pak opláchnout.
Před uloženík důkladně vysušte nejenom z venku, ale i uvnitř. Pokud uložíte neoprén navlhlý, můžete být překvapeni, jak se v něm daří různým plísním.
Skladujte nejlépe zavěčené tak, aby mohl okolo proudit vzduch. Skládání do skříně není úplně vhodné, protože různé faldy a sklady, které takto vniknou, poškozují strukturu neoprenu.
Zipy potřete a namažte voskem na potápěčské zipy.
Ploutve neskladujte ohnuté nebo opřené o zeď. Deformují se tím a pokud nebudou mít ideální tvar, sníží se tím jejich výkon a ve finále se při dalším ponoru víc nadřete.
Lahve
Lahve také opláchněte, hlavně zkontrolujte ventily, kde se rádi drží různé nečistoty. Lahve by se měly skladovat čístečně natlakované. Plné natklakování snižuje jejich životnost. V prázdných zase kondenzuje vlhkost, která je poškozuje uvnitř. Skladujte buď vodorovně nebo i na stojáka, pokud mají "botku", ale pozor na jejich pád.
Maska, šnorchl
Důkladně opláchnout čistou vodou. Nejlépe vymýt roztokem mýdla nebo i jaru, aby se vydesinfikovaly. Není nic nepříjemnějšího, než plíseň v masce. Navíc mohou hrozit i problémy zdravotního rázu.
Masku uložte v pevné krabičce, aby se nepoškrábaly skla zorníku. Dejte pozor, ať se nedeformuje lícnice. Při dlouhodobém uložení vám potom nebude sedět.
Další "nutné" příslušentsví
Sem počítáme všechny elektrické a elektronické hračky. Jako počítače, kompasy, baterky a světla, foťáky, blesky, pouzdra na to vše a další, co si vzpomenete. Vše dúkladně opáchnětě a osušte a nechte vyschnout. Vyndejte baterky, ať vám tam nevytečou. Akumulátory skladujte nabité. Pamatujte, že leckterá "smart" příslušenství konzumují elektřinu, i když jsou vypnutá. Při zimní přestávce je bude chtít aspoň jednou zkontrolovat a nabít. Z fotáků vyndejte paměťové karty
Všechny o-kroužky potřete silikonovou vazelínou dodávanou k danému zařízení. Pozor na silikonové kroužky, které nemají rádi určitý druh vazelíny - zestárnou a vytahají se.
Počítač opláchnout. Zkontrolovat zbytky soli a sedimentů hlavně v okolí řemínku a v okolí spouštěcích kontaktů (některé typy), kde může způsobovat propojení kontaktů nebo jejich oxidaci. V prvním případě vybijí baterii, v druhém můžete počítač vyhodit rovnou.
Před dalším ponorem
Bez ohledu na to, jak velkou péči jste venovali ukožení vašich věcí, vždy je před dalším ponorem důkladně zkontrolujte!