Některé typy ponorů potřebují okamžitý sestup.
- Potápění z jedoucí lodě, která v tomto místě nemůže zakotvit
- Potápění v proudu, kdy je nutné, aby se skupina udržela pohromadě.
- Potápění za špatných povětrnostních podmínek, kdy je zbytečné a nebezpečné mlátit se ve vlnách.
Ve všech těchto případech je potřeba se rychle dostat pod hladinu. Skupina se pak schází v 3-5 metrech (většinou).
- Na takový ponor nechoďte, pokud neznáte svoji potřebnou zátěž. Není čas si to zkoušet za lodí. Určitě není dobrý nápad nasypat si pár kilo navíc, aby se sestupovalo lépe. To se může vymstít.
- Příprava na vstup do vody - vše je nutné zkontrolovat ještě důkladněji, než obvykle. Není čas na opravu! Dlouhý krok nebo kotoul vzad funguje stejně dobře. Před vstupem vyfoukněte BCD, vyfoukněte sucháč. Přidržte masku a automatiku rukou a hup do vody. Ruce držte u těla.
- Jakmile jste ve vodě, dlouze vydechněte, aby jste ještě více snižili vztlak. I když s ideální váhou by vás samotný vstup do vody měl zanést do 1metru hloubky a tam již není problém se udržet. Pak již sestupujte tak, jak je vám pohodlné - hlavou dolů nebo po nohách.
- Okamžitě po zanoření vyrovnejte tlak ve středouší. Nebo ještě lépe, lehce si středouší natlakujte ještě před vstupem do vody. Velmi často se ponory s okamžitým zanořením dělají na volné vodě, kde není podle čeho vizuelně kontrolovat hloubku. Musíte být schopni udržet hloubku podle hloubkoměru a tlaku v uších.
- Shromáždění je obvykle kolem 5 metrů pod hladinou. Takže vždy sestupte do dohodnuté hloubky a počkejte na skupinu. Tam se provádí ještě bublecheck a pak již společný ponor. Užijte si jej!
Vyzkoušejte si někdy takový vstup do vody na klidném moři. Vyplatí se to.