Octopus CB

Noční ponory a jejich specifika - 5 tipů

Pokud jste ještě nikdy nezažili vodní svět v noci, doporučuji si to vyzkoušet. Je to úplně něco jiného, než ve dne. Více napětí, více klidu, více ticha, všeho více!

Podvodní svět se na noc změní. Ryby a další havěť, která není přes den vidět, se objeví. Naopak denní zvířátka spí poskovávaná na různých místech a můžete se k nim přiblížit na pár desítek centimetrů. Navíc celý ponor provází tajemná tma, kam si neposvítíte, tam je černo. A pak dostanete nápad, že zhasnete lampu. V první chvíli je tma naprosto dokonalá. A pak se oči začínají přizpůsobovat a ze tmy vystupují obrysy rostlin, kamenů.... 

Ale slíbil jsem pět tipů pro noční ponory. Tak zde jsou.

Dobře nabitá světla

Před každým nočním ponorem dobijte baterie nebo vyměňte za nové. Prevence není žádná ostuda, ale skončit po pár minutách s nesvítícím světle v ruce, to je - když ne probém - ostuda. Baterky vždy mějte dvě. Ta druhá nemusí být tak výkonná, ale musí stačit na to, aby jste dokázali trefit zpět na místo srazu nebo vynoření, aby jste si bezpečně zkontrolovali své přistroje.

Při vstupu do vody mějte vždy světla rozsvícená. Platí to hlavně, pokud se do vody vstupuje skokem, ale i vlny s vámi dokáží pěkně hodit. A pokud světlo upadně ze svého úchytu, určitě se lépe hledá, když svítí.

Nesviťte nikomu do očí

Pokud na biddyho signalizujete nějaké informace a svítíte mu svou výkonnou lampou do očí, vidí velký kulový. A ještě pěkně dlouho potom bude oslněný. A určitě vás bude pěkně nahlas proklínat. Při signalizaci si musíte naopak svítit na své signalizující ruce.

To o svícení do očí neplatí jen pro buddyho. Zvířátkům so do očí také nesvítí!

Kompas

Na každém ponoru, i když vypadá sebebanálněji, by jste měli mít kompas. Na nočním ponoru to platí dvojnásob. Za dobré viditelnosti a světla není problém nají cestu zpět. Ale v noci? To může být problém. A také je to ohleduplné. Myslím neztratit se. Ti, co vás pak budou hledat, protože nejste v určenou dobu na určeném místě vás jistě nebudou mít moc rádi.

Skupina

Skupina se drží za všech podmínek pohromadě. Sledujte vůdce skupiny (pokud je).  Uvědomte si, že při horší kvalitě vody nemusí být světlo buddyho vidět už po pár metrech vzdálenosti.

Značená cesta zpět

Označit si místo setkání nebo vynoření nějakým světlem nebo stroboskopem je fajn. Sice to není vidět z bůhvíjaké vzdálenosti, ale pokud se na pár metrů přiblížíte, pomůže to v orientaci. Minimálně si budete jisti, že ste na správném místě, I povrchové světlo pomůže. Pokud už se ztratíte nebo se nevynoříte na úplně přesném místě, je to dobré vodítko pro další směr plavby.

Bójka

Taky povinná výbava. Proč? Na českém lomu? Pokdu se vám nakonec opravdu povede se ztratit, tak volání nemusí být to pravé. Nad hladinou se zvuk dobře nese a zachránce nemusí být schopen identifikovat, odkud se ozýváte. A svítít někam omezeným kuželem světla (a potápěčské lampy mají úzký kužel) také není moc účinné. Ale účinné je nafouknout bójlku a světlem posvítit do ní ze spodu. To je viditelné na velkou vzdálenost. A oranžový svítící bod na černé hladině zaujme každého.

Domluva a plán

Těm, co zůstávají na břehu určitě řekněte, že se chystáte na noc do vody a kdy se chystáte vrátit. Aspoň budete ušetření překvapení, že v resortu vás kamarádi hledají po všech čertech, protože jste nepřišel na pravidelného večerního panáčka (ale potápěči přece nepijí).