Mezi potápěči oběcně platí - jsou ti, kteří do neoprénu močí a ještě se k tomu drze přiznávají a pak jsou ti, kteří o tom lžou.
Ale existuje spouta mýtů a předsudků. Snad se nám je podaří vyvrátit.
Méně pít před ponorem uchrání před močením
To vůbec není dobrá nápad. Dehydratované tělo (i jen lehce) je náchylné k vzniku DCS i za jinak standardních parametrů ponoru. A močení stejně nezabráníte. Protože tělo ponořené do kapaliny začne v důsledku změn tlaku a změn okolní teploty vytvářet moč. Ať málo pijete nebo ne. Více o tom v článku "Proč čůráme do neoprénu".
A snad ještě jeden důvod, který v minulém článku nebyl uveden. Když jste dehydratování, má moč nejen výraznou barvu, ale i zápach. Takže je lepší ji naředit.
To vydržíte
Spousta potápěčů to "prostě vydrží". Ale zadržování močení není nic příjemného. Minimálně je to velmi bolestivé. A zvyšuje se tím - zejména pro ženy - riziko infekce močových cest.
Moč poškodí neopren
To ne. Moč nepoškodí, nerozlepí a ni nenaleptá ani neopren, ani manžety a další těsnění. Jen pokud oblek po ponoru nevymyjete, bude hold zapáchat.
Zahřeje mně to
To je možná pravda, ale jen na chviličku. Tělo si s tímto přílivem tepla poradí tak, že otevře cévy. A potom, jek začně se zase prochládat, je opět začne pomalu uzavírat. A pocit chladu je potom silnější.
Jak si vypláchnout neopén
Nemusíte čekat až na palubu lodi. Už ve vedě si rozepněte manžety a několikrát neberte vodu u krku tak, aby propláchla celý neopen.
Můžete použít regulátor. Umístěte je pod krční manřetu a stiskněte tlačítko sprchy. Proud bublin vám protáhne neopren až k nohám.
Etiketa močení do neoprenu
- Nemusí to každý vědět
- U půjčených neoprénů to nedělejte. myslete na ty, kteří to po vás budou čistit.