Tak pro vás je zde srovnání ocelových a hliníkových lahví.
V našich podmínkách se historicky používají lahve ocelové. Naopak v Egyptě a dalších letoviscích se slanou vodou se většinou potkáte s lahvemi hliníkovými. Nyní tedy pár rozdílů mezi lahvemi z těchto materiálů
- Ocel se používá od začátku výroby tlakových lahví. Hliník od roku 1970.
- Hliník má proti oceli výrazně menší pevnost a tvrdost. Takže je potřeba více materiálu na stěny lahve, aby udržely stejný tlak. Z toho plyne, že hliníkové lahve jsou větší než stejně objemné lahve ocelové.
- Proto jsou výsledné ocelové lahve lehčí než hliníkové lahve se stejnou kapacitou. Naproti tomu ve vodě se chovají přesně obráceně. Prázdná ocelová lahev je, díky vyšší hustotě oceli /cca 7800kg/m3/ proti hliníku /cca 2700 kg/m3/) stále lehce negativní (klesá) a budete tedy potřebovat méně olova.
- O kolik je to v té vodě? Prázdná ocelová lahev má negativní vztlak cca 3-4kg, prázdná hliníková lahev má pozitivní vztlak okolo 2kg. Kolik přesně je podle výrobce.
- Ocel rezne a je potřeba ji tedy pravidelně ošetřovat a kontrolovat.
- Hliník nekoroduje, takže ve výsledku je péče a lahev levnější
- Díky tvrdosti oceli jsou ale ocelové lahve trvanlivější a vydrží, při správné péči, mnohem déle. Snesou hrubší zacházení. Například u nás obvyklé přendávání z auta do auta.
A nyní už je to jen na vás, jaký materiál pro své lahve zvolíte.