Zkusil jsem pro vás připravit seznam plusů a mínusů, které s sebou nese vlastnictví potápěčské výbavy.
Pro začínající potápěče může být masáž od kamarádů, výcvikového střediska (většinou provozuje také obchod) pěkně matoucí. Takže skutečně je potřeba vlastnit veškeré vybavení? Nebo jen něco? A potřebuji skutečně to, co mi zde prezentují jako to, co "musím mít"? Cílem je sesumírovat přehledně klady a zápory vlastnictví výbavy. nezaujatě. Tak, aby jste mohli udělat kvalifikované rozhodnutí.
Nejprve je potřeba si zodpovědět několik otázek. Kompletní výbava - přiznejme si to - není nic levného.
1. otázka - jak často se budete potápět
Pokud se budete potápět 2x za rok na dovolené, klidně přestaňte číst, protože pro klid vaší duše je vždy lepší si výbavu na dovolenou půjčit buď zde u nás nebo na místě.
Pokud se chcete potápět častěji (aspoň 1x za měsíc), mohou náklady na zapůjčení časem dosáhnout takových částek, ze které by jste si výbavu pohodlně koupili.
2. otázka - co vše budu chtít mít
Kompletní výbava je drahá. Takže co si pořídit do začátku a s čím se dá počkat? Názory se různí. Podle mne - mimo základního ABC - je dobré mít vlastních aspoň pár dalších věcí.
- Maska, šnorchl - masku určitě vlastní. Hlavně z hlediska hygieny, ale maska si na vás zvykne a vy na ni. A maska není ta nejdražší položka ve sloupečku. Spíše ta levnější. O šnorchl zase tak moc nejde.
- Počítač - je jedna z nákladných položek. Ale pokud budete mít svůj, budete mít archiv ponorů, bude všude s vámi, budete mít jistotu, jak pracuje. Budete jej znát na první pohled a nebudete bloudit vystresovaně po displeji očima a hledat jednotlivé údaje.
Náklady? Ty mohou být od 4 do 20 tisíce korun podle funkcí a rozsahu použití. Chcete nitrox, více směsí, chcete i freediving mód? Potom to bude dražší. - Ploutve - pokud uvažujeme o botičkových ploutvích - tak i s botičkami. Je to fajn, když vám smrdí botičky po vašich nohách a ne po cizích.
Náklady se pohybují od 2 do 6 tisíc podle tvaru, designu. - Automatika - opět je zde hlavním důvodem bezpečnost a znalost. Budete vědět, kdy byla v servisu, jaký má nádechový odpor. Otázka potom je, jaké. Pokud se budete potápět jen v teplých vodách Chorvatska, Egyptě a podobně, můžete nějakou korunu ušetřit. Pokud ale plánujete lézt do vod našich lomů nebo rakouských jezer i na jaře nebo na podzim, kdy voda má teplotu pod 8°C, je lepší připlatit a zakoupit regulátory vhodné do těchto podmínek. A s odpovědí nespěchejte. Třeba se vám to zalíbí.
Náklady mohou být v širokém rozmezí od 6 000,- - 20 000,- Kč. - Kompas, bójka, chrastítko - je nutné zvážit, jestli se budete potápět s průvodcem a nechcete se moc zabývat navigací. Potom nekupujte. Zapůjčit se dají vždy v divecentrech. Ale na druhou stranu, umět s kompasem a bójkou zacházet je důležitá dovednost.
Ale tyto položky opět nebudou figurovat na prvních místech z hlediska nákladů. Řádově tisíkoruny. - Oblek - zde opět je důležitá odpověď na otázky - kde a jak často. Hlavní otázkou je KDE. U nás? Rakousko? budete potřebovat silnější neopren, 7mm. Nebo dokonce sucháč? Ale s tím bych počkal. V Chorvatsku se 7mm taky hodí, nezpotíte se (nebo ne moc). Do Egypta spíše jen 5mm. Kde budete častěji?
Náklady jsou v širokém rozmezí od pár tisíc za 3mm oblek až po desítky tisíc za suchý oblek. - BCD - to je jedna z položek, která může počkat. Časem si jistě pořídíte vlastní. Důvodem mohou být i odpovědi na další otázky - hodláte se dále věnovat i technickému potápění? Nebudete chtít křídlo? Jakou další výbavu na sebe chcete navěsit (světla, foťák, stage lahve, ...). Rozdíly v ceně mohou být i v rozsahu několikanásobků od základních modelů.
Náklady se opět pohybují v nemalém rozpětí od pár tisíc do asi 18 až 20 tisíc za propracované kousky. Zde bych se spíše vyhnul těm levnějším, kterém se spíše hodí pro potápěčské školy než pro běžné používání. - Světla - opět položka, která počká, až zjistíte, jestli se budete potápění věnovat více nebo ne. Pokud se budete koukat na rybičky v Egyptě, na ten jeden noční ponor si světlo snadno zapůjčíte. V Chorvatsku se hodí i ve dne, ale není to nutné. S nočním ponorem je to stejné - jednou za čas si ji snadno zapůjčíte. V českých lomech a jezerech lampu potřebujete vždy a silnou.
Rozsah cen u světel může být opravdu značný. Od pár tisícikorun za lampičku, která ve dne nebude k použití a v noci bude k vzteku až po 8-12 tisíc za lampy, které vám vypálí díru do hlavy. - Lahev - to je asi opravdu poslední kus výbavy. Je drahá - takže při ceně za naplnění a zapůjčení okolo 200,- Kč na ponor se vám taková investice vracet velmi dlouho. Ale pokud se potápíte každý týden a několikrát a hlavně tady v dosahu cest autem, to už se vám zakoupení lahve vyplatí. Do letadla si ji většinou nevezmete. Navíc lahve musí být kontrolovány a testovány a to také něco stojí.
Cena lahve s ventilům se pohybuje okolo 5 až 8 tisíc, podle velikosti a osazení ventily (mono nebo double)
3. otázka - kam to budu tahat
Pokud výbavou budete cestovat, je potřeba myslet i na váhu. Křídlo s ocelovým backplate je fajn. Ale do letadla si vezmete jen to. I jackety se dělají v různých váhových kategoriích. Ploutve také, rozdíl může být až 2kg váhy.
4. otázka - pohodlí, klid a bezpečnost
Částečně jsem ji nakousl v první otázce. Pokud se chcete na výbavu spolehnout, pokud máte rádi vše na svém místě a chcete to najít i poslepu - tak si vše nakupte vlastní. Servis - víte kdy, víte proč.
5. otázka - máte to kde uložit
Ani to není zanedbatelné. Pokud dáte výbavu na hromádku, není to vůbec malá hromada. A pokud se musíte vejít do 2+1 v paneláku, není to vůbec sranda.
Snad se mi podařilo vám udělat jasno v tom, co si koupit hned, co si koupit až za čas co si třeba vůbec nekupovat.