Velmi často je představa dekomprese taková, že se visí na lince a kouká se do modra. Ale to není pravda. Dekomprese se dá využít pro další učení. Zde tedy 4 věci, které můžete dělat během dekomprese.
1. Měřte spotřebu plynu
Pokud plánujete dekompresní ponory, je nezbytné znát svoji spotřebu plynu. Znalost SAC je dokonce kritická. Bez této znalosti není jiný způsob, jak si spočítat, kolik plynu musíte na ponor mít s sebou. A ještě lépe je znát svoji klidovou SAC a svoji pracovní SAC.
- Klidová SAC je taková, kdy volně a bez pohybu visíte v prostoru. To je třeba dekomprese.
- Pracovní sazba SAC platí vždy, když plavate v proudu nebo jinak pracujete.
Není možné si jednou provést měření a pak s ním operovat. Je potřeba provádět měření opakovaně a potom průměrovat. Každý se vyvíjí, takže v čase bude každému začínajícímu potápěči SAC klesat. Naopak, ne vždy je stejně vysoká.
2. Cvičte dovednosti
Pokud jsou dobré podmínky, je možné dekompresní a bezpečnostní zastávky využít pro procvičování nouzových postupů. Můžete vyzkoušet situace
- ztráta masky - přechod na záložní masku
- ztráta dekompresního plynu - dýchání od buddyho z jedné deco lahve
- dýchání z freeflow automatiky
Pokud ještě nemáte zaběhlé všechny postupy, je dobré si před ponorem určit, co se bude cvičit. Ale - znalost problému dopředu odstraňuje prvek překvapení. A průser vždy přichází bez ohlášení.
V okamžiku, kdy budete zkušenější, je možné využít psané karty (například karty instruktorů CUE). A na deco zastávce je můžete vytáhnout a vylosovat, co se bude v daný okamžik procvičovat. Ostatní musí adekvátně reagovat na situaci na vylosované kartě.
Je potřeba si uvědomit, že některé simulované situace mohou vyústit v nekontrolovaný výstup. Je potřeba je cvičit spíše na simulovaných deco zastávkách, aby bylo riziko DCS co nejměnší.
3. Zkoumejte a objevujte
Nejčastěji je, jak jsem napsal výše, decomprese spojena s ukotvením na lince. Ale v lomech a jezerech je možné decompesi spojit s průzkumem okolí, stěn a podobně.
4. Nedělejte nic
Ha, před chvílí jsem říkal: "Cvičte!" Ale také: učte se čekat. Vyzkoušejte si, jaké to je bez pohybu viset na lince třeba 5 nebo10 minut a koukat do modra. Je to strašná doba. Naučte se čekat.
Obvykle na kurzech děláte bezpečnostní zastávky a deco zastávky maximálně na dalších 5 minut. A během nich cvičíte. Takže čas utíká rychle. Ale bez pohybu a bez další zábavy, kdy koukáte do modra, je 5 minut straaaaaašně dlouho (a ještě víc). Popovídejte si o vašich pocitech, jak kdo čekání snáší.
Doplněno: Cvičení se nedoporučuje po těžkém ponoru nebo při dlouhé dekompresi. Tělesná námaha podporuje vnik DCS. Cvičte až ke konci a lehké věci. Pokud si budete na počátku 10 minutového deca zkoušet uzavřít ventily na lahvi, riskujete příznaky DCS minimálně v rameni a ruce.
Decompresní zastávka má minimalizovat riziko vzniku DCS. Ale vždy se ptejte - stojí mi to za to?
- Pokud vám počítač ukazuje, že pět dalších minut dole vás bude stát pouze 1-2 minuty na dekompresi - mohu do toho jít. Zvláště pokud je tam něco zajímavého.
- Pokud mi stejných 5 minut BT ukazuje nárůst deco času o 10 minut, ptejte se: "Stojí mi to za to?" Třeba už vám bude chladno?
Během kurzů čas na decompresi utíká rychle, protože se cvičí. Ale deco je nuda!!!! A s tím je potřeba počítat. Ani piškvorky v moderních počítačích s tím nic neudělají, zvlášť, když se vám už klepe ruka.
4.5 Plánujte nejen čas na dně
Plánujte decomprese, plánujte jejich program.Budete spokojenější. Proč si kazit dojem z krásného ponoru straaašnou nudou na decu?