Octopus CB

Jak uchovávat potápěčské vybavení

pro někoho je zimní období pokyn k uložení výstroje. pro jiného jen k přesunu do teplejších částí světa. Pro jiného jen pokyn k výměně za zimní konfiguraci. Jaký je nejlepší způsob uložení výbavy?

Uskladnění na delší období je vždy pro uskladňované věci potenciálně rizikové. Pokud je uskladníme špatně, mohou se za tu dobu dít netušené věci. A to hlavně proto, že hlavními nepřáteli jsou tři běžné věci - slunce, voda a sůl. A do této skupiny je možné zahrnout i ropné produkty.

  • Slunce - tedy hlavně UV záření - způsobuje stárnutí pryžových částí a textilií. Ty se stávají nepružnými, křehkými.
  • Sůl napomáhá štěpení molekul - oxidaci - ať již gumových nebo kovových materiálů a tkanin.
  • Voda působí jako katalyzátor a vše ještě urychlí. A navíc v ní úspěšně žijí různé bakterie, které zahájí proces rozkladu - zahnívání.
  • A ropné produkty způsobují rozklad pryžových a silikonových částí výstroje. A kde bychom je mohli na sebe dostat? Stačí na lodi - maziva, paliva. Nebo opalovací krémy, které většinou obsahují část ropných produktů. A už se mi stalo, že jsem na sebe ve vodě chytil chuchvalec ropy. Bohužel.

Takže je potřeba odstranit sůl a ropné produkty, potom vše nechat důkladně vyschnout a uskladnit.

Neopreny, suché neopreny

Hlavní je odstranit částečky soli. Nejen z vody (zvenku), ale i uvnitř - z pocení. A z potu se na neoprenu usazují i tuky, které pomáhají rozkladu. neopren opláchněte ve vlažné vodě, případně i s nějakým čistícím prostředkem vhodným na tyto tkaniny. opláchněte jej zevnitř i zvenku. Nechte je důkladně vyschnout. Zipy ošetřete voskem na zipy.  A nakonec uložte na suchém, temném a chladném místě. neskládejte a nepřekládejte. Nejlepší je volné stočení nebo zavěšení. Při složení se hrany vymačkávají.

BCD, žakety, křídla

nejdůležitější je zbavit je solí. A to i tam, kam se normálně nedíváte - tedy různé kapsy, ohyby, pod pásy a spoje, kde se může sůl usazovat při vysychání. Vysušení sůl může působit jako jemný smirkový papír a při pohybu ploch po sobě je pěkně poškodit. Můžete kompenzátor vypláchnout i ze vnitřku, ale není to nutné. Nakonec BCD nafoukněte asi na 1/3 až 1/2 polovinu objemu a nechte zavěšené důkladně vyschnout. Případné zipy ošetřete také voskem na zipy. Skladujte nafouknuté asi na 1/3 objemu na temném místě. Nafouknutí zabrání slepení měchů k sobě.

Regulátory

Zakryjte pořádně vstup do prvního stupně a opláchněte sladkou vlažnou vodou. Po vysušení uložte na suchém místě volně stočené.

Ploutve, maska, šnorchl

Podobně jako neopreny, opláchnout ve sladké vodě a nechte usušit. Při uložení se přesvědčte, že nedochází k lámání nebo deformaci. Pokud je uskladnění delší, může dojít k nevratné deformaci. U ploutve dosáhnete snížení jejího výkonu a případně může v místě deformace prasknout. Maska nebude sedět na obličeji, bude tlačit, odstávat, poteče do ní.

Počítače, kamery, světla, pouzdra

V uzavřeném stavu opláchněte sladkou vodou. Pokud je potřeba, koupejte tato zařízení i několik desítek minut, aby se sůl vyplavila i z těch posledních míst - kolem spínačů. Nechat uschnout. Před uskladněním zvažte možnost vyjmutí baterií. Baterie před uskladněním nabijte na plnou kapacitu.

Nože

Opláchnout sladkou vodou a usušit. Pokud je nůž ocelový, je vhodné jej potřít silikonovou vazelínou.

Lahve

Láhve pouze zvenku opláchněte sladkou vodou. Vizuálně zkontrolujte, jestli někde nerezaví - ocelové lahve. Tato místa je potřeba osmirkovat a ošetřit barvou. Lahve skladujeme částečně naplněné. Pokud je nebudete používat delší dobu, je před prvním použitím vhodné vzduch vypustit a znovu naplnit. 

Až vám vaše výbava slouží co nejdéle v bezvadném stavu