Mít čisté uši je důležité nejen pro potápěče. I když jeden můj známý tvrdil, že ucho se čistí jen palcem. A to byl pan UŠAŘ. Ale ušnímaz je potřeba nějak odstranit. V extrémním přípědě je možné, že ušní maz vytvoří vlivem rozdůlu tlaků různé zátky a sifony, které znemožné vodě vytéci pryč. Druý problém může být, že jedno ucho je chlazené přirozeně naplněním zvokovodu chladnou vodou, kdežto druhé je "v teple". Tento teplotní rozdůl může mít za následek "teplotné vertigo", tedy závrať.
Vatové tyčinky
Jsou špatný nápad, to si řekněme rovnou. Většinoi zatlačí maz hlouběji do ucha. Navíc mechanické tření zvokovodu může vést k jeho drobným odřenimám, zvláště, jeli již pěkně vymáčenám po několikadenním potápění. A v nepodlední řadě se uvolňují vatová vlakna zústávají ve zvukovodu. A přirozeně vází vodu, čímž se nám problém se zánětem pěkně rozjíždí. Ještě si budete čistit uši vatovými tyčinkami?
Správné čištění
Stříkačka nebo balónek naplněný mýdlovou vodou a peroxidem. Tím si vypláchnete zvukovod. Mýdlová voda odstraní usazeniny a peroxid desinfikuje. Po potápění je směs trochu jiná - ocet a líh ve směsi půl na půl. Ocet sníží pH a zabrnání případnému zánětu, líh desinfikuje.
Hmyz v uchu
Může se povést, hlavně když spíte někde "pod širákem". Hlavně pokud se ten hmyz ještě hýbe. Nejlepší je do balónku nebo větší stříkačky naplnit roztok teplé mýdlové vody a peroxidu vodíku. Možný je i alkohol (pivo ne, raději vodku). Vypláchnutí zvukovodu většinou utopí hmyza a alkohol nebo perxid přispějí k dezinfekci. Stejně je pak lpší vyhledat lékaře.
Voda v uších
Určitě ji tam nenechávat. Nejlepší zkusit poskakovat s hlavou naklonenou na stranu. Ale může se stát, že je voda uvězněná za nějakou překážkou vytvořenou nečistotou. Pak buď důkladný výplach (viz výše) nebo suchá cesta - pomocí fénu na vlasy.
O uši pečujte, jsou stejně dležité pro potápění jako například regulátor.