1. Pomalý výstup
Ano, to je snad samozřejmé. Výstupová rychlost je maximálně 10m/minutu. Zdůrazňuji maximálně. Ale s tím, jak se blížítě k hloubce bezpečnostní zastávky, meli by jste ještě více zpomalit.
2. Správná poloha
A správná poloha je ... ? Ano, trim. Tato poloha má několik výhod proti poloze nohama dolů. Celé tělo je ve stejné hloubce, takže nároky na kardiovaskulární systém jeou menší. Druhým důvodem je, že největší plochou těla jste proti hlavnímu pohybu (tedy v tomto případě nahoru) a pokud dojde k pohybu nahoru nebo dolů, odpor této plochy zpomaluje tento pohyb.
3. Výstupová linka
Pokud vystupujete podél lana nebo kotvy, nedržte si jí křečovitě. Nejlépe se jí nedržet vůbec a během výstupu ji sledovat očima. Ale mohou nastat sytuace, kdy je potřeba se nechat linkou vést (špatná viditelnost například). Potom jen udělejte z ukazováčku a palce očko okolo linky a nechte ji volně kouzat. Pokud ale bude na výstupu proud, nezbyde, než se linky držet nebo použít vyvázání.
4. Sledování času
Každý si sleduje čas své zastávky na vlastním počítači/hodinkách. Nespoléhejte se na svého budyho.
5. Stoupejte pomalu
Mnoho potápěčů si myslí, že po skončení bezpečností zastávky mohou prostě vystřelit na hladinu. Ale pozor, stále jste pod vodou a stále platí max 10m/min. Takže z hloubky 5m to rychleji než za 30sec prostě nepůjde, Ale raději čím blíže k hladině, tím pomaleji. Takže klidně si dejte na čas.
6. Nuda
Na bezpečnostní zastávce, která trvá 3 minuty se nudit nestihnete. Ale pokud musíte absolvovat nekolikanásobně delší decostop, přijde vhod nějaké rozptýlení. Stačí třeba piškvorky na psací destičce.
7. Pod lodí
Tak pod lodí ne! Vždy buďte z dosahu lodních šroubů. Nikdy nevíte, co se nahoře děje a podle toho zařiďte.