Octopus CB

5 tipů pro první noční ponor

Noční potápění je mnohem lepčí a neuvěřitelnější než potápění ve dne.

Z nočňákuNoční ponor vám připraví mnohem více a mnohem silnějších zážitků než potápění ve dne. Ale vyžaduje pečlivější přípravu než denní potápění. Vždyť jde jen o vaše bezpečí.

1. Připravená a zkontrolovaná výstroj

Hlavně je myšlena výstroj, na které budete ve tmě závislí. Tedy světla a záložní světla. Zkontrolujte jejich nabití, seznamte se s tím, jak je používat. Určitě se vezměte záložní svítilnu. Toto jsou věci, které ve dne můžete oželet (v moři). Na Orlíku tento bod platí i ve dne.

Bójka je také doporučeníhodná součást. V případě nouze můžete zasvítit do nafouknuté bójky. Je to vidět na věší vzdálenost a lépe, než úzký kužel samotné baterky.

2. Signály rukou a světly

Signály rukou sice můžete používat, ale je nutné zvládnout signalizaci jednou rukou a druhou své ruce nasvětlovat. Ale snazší je používat signály světlem. Je skoro nezbytné zvládnou aspoň ty dva, tři základní. 

  • Kroužení světlem - kreslení O na dně. Toto je otázka i odpověď zároveň - jsi OK? Jsem.
  • Kmitání světlem ze strany na stranu - něco je špatně. Může být jako odpověď na otázku Ok nebo jako prosba o pomoc. Těmto signálům věnujte pozornost. Spousta potápěčů je chybně používá jako signál pro vynucení pozornosti, ale není to dobře.
  • Opakované mávnutí světlem v jednom směru - ukázání směru dalšího postupu

A nikdy nesviťte budymu do očí.

3. Příprava za dne.

Vždy je lepší se vypravit na noční ponor na lokalitu, kterou znáte z denních ponorů. Usnadníte si tím orientaci, vytipujete si místě, která chcete vidět.

4. Zopakovat si práci s kompasem

V noci snadno ztratíte orientaci. Takže práce s kompasem vám ušetřit horké chvilky.

5. Pomalu je více

Pohybujte se pomalu. Ušetříte vzduch a uvidíte toho více. Nehledě na to, že vracet se z ponoru po hladině je v noci v místech, kde je lodní provoz, velmi nebezpečné.

 

Ať se vám noční ponory líbí!