Prostě půlený snímek vypadá dobře, zaujme i nepotápěče. A zkoušet si hrát s takovými snímky můžete třeba na konci ponoru, kdy se vám ještě nechce z vody. Nebo při šnorchlování.
Co je potřeba
Potřebujete objektiv rybí oko nebo širokoúhlý objektiv. Ty druhé jmenované mají tu výhodu, že nezkreslují perspektivu. Ti co mají kompakty mají se standartními objektivy obvykle smůlu. Nebo musí počkat na velmi klidnou hladinu. Pokud se dá na kompakt nasadit širokoúhlá předsádka, mají vyhráno.
Blesky, pokud fotografujete ve dne, je potřeba přisvítit spíše pod vodní hladinou. Večer nebo za tmy je potřeba svítit na obou stranách. Nebo jen na vodorysku, kdy je možné dosahnout zajímavých efektů.
Nastavení
Je potřeba nastavit co největší hloubku ostrosti, aby se zaostřila celá scéna. U kompaktních fotoaparátů alespoň f10, zrcadlovky f18. A rychlost závěrky ne méně než 1/60. Pomalejší v ruce neudržíte (i tak je to na hraně).
Ruční ostření je skoro podmínkou, protože automatika díky rozdílným optickým prostředím bude dělat divy.
Kompozice
Jako potápěči budeme častěji fotit objekty pod vodou a nad vodou pouze pro dokreslení scény třeba jen mraky, loď, ...
Vlny dodají snímku dramatičnost. Ale zde je potřeba rychlejší závěrka. Šmouha od vlny nevypadá dobře.
Tip: Poku vám na portu zůstávají kapky, zkuste jej olíznout. Sliny působí jako dobré smáčidlo, proto bude voda rychle stékat bez zanechání kapek.