Před nedávnem jsme se bavili o tom, jakou masku si vybrat. A nyní si povíme, jak o ni pečovat. Masku není potřeba nosit na žádný specializovaný servis. Těchto 5 kroků zvládne každý.
1. Před ponorem, nebo raději doma před výjezdem za potápěním, natáhněte řemínek masky a zkontrolujte, jestli na něm nejsou nějaké trhliny nebo prasklny. Pokud jsou, ihned řemínek vyměňte za nový. Od těchto trhlinek se snadno vytvoří velká trhlina, která vám zkomplikuje život třeba před ponorem, kdy se lehce nervózní pokusíte nasadit masku hruběji, než je zvykem. A ... máte po ponoru. Tedy pokud nemáte náhradní masku.
2. Zkontruljte těsnící hranu masky. Ta je u masek z poslední doby hodně jemná, aby dobře přiléhala na obličej. Ale, pokud se poškodí nebo přeleží, velmi rychle tudy teče. A to umí znepříjemnit ponor.
3. Zkontrolujte přesky. Opět raději ještě doma než na břehu. Prakliny, nebo stačí zanesení nečistotami po předchozím ponoru v ne moc čisté vodě nebo nešetrném zahození masky na zem do bláta, mohou vést k zaseknutí řemínku masky nebo jeho přetržení.
4. Kontrolujte i rám masky. Prasklinky nebo jiné známky nečekaného poškození. Ale s tím si již sami neporadíte. Pokud něco takového najdete, je to na výměnu maskly.
5. Po ponoru masku opláchněte v teplé pitné vodě. Tím zabráníte tvorbě plísní v masce. Usazují se velmi rády v místech, odkud je velmi těžko dostanete - například v místě styku skla a rámečku. Před uložením nasku nechte vyschnout.
6. Masku skladujte volně, nezmačkanou. Jinak se vám deformuje těsnící hrana masky a nebude sedět na obličeji nebo se může jinak poškodit. V tomto bodě musím varovat před krabičkami, ve kterých se dodávají masky Atomic. Sice jsou moc hezké, ale maska je v nich tak poskládaná, že pokud ji tam necháte delší dobu, zaručeně ji poškodíte.