Octopus CB

Citlivý / vnímavý / uvolněný potápěč

Myšlenka splynutí s okolím není nová. V poslední době se objevila spousta článků a knih věnované právě prožitku okamžiku. Tento přístup funguje i v potápění.

Ačkoliv mnozí v těchto článcích slibují nesplnitelné, je docela dobře prokázáno, že zklidnění a splynutí s okolím pomáhá snižovat stres a úzkost.

Třetí Newtonův zákon

Je jednoduchý: Každá akce  plodí stejnou, opačně orientovanou reakci. Toto platí nejen ve fyzice, ale i ve filozofii. Máme pocit, že vzestup technologií nám umožní být na jednou prdelí na více místech. Kontruljeme pracaovní emaily na ulici, u oběda, v hospodě. A proto nejsme nikdy na jenom místě skutečně přítomni. Vždy je část z našeho vědomí vlastně někde jinde. A podle třetího Newtonova zákona na nás působí stresofé faktory. 

Dopřejme si ten komfort a vypněme multasking. Soustřeďmě se na právě probíhající okamžik. Ať je to třeba oběd bez telefonu nebo tabletu nebo jen pokecání na pivu bez telefonu.

Multitaskingpike on Cerekev

Proč to vše děláme? protože máme pocit, že zvádat více věcí najednou je in. POsledních několik desítek let se buduje mýtus o lidském multitaskingu. Ale není to pravda. Člověk nemá multitasking. Mozek je ve skutečnosti strikně jenovláknový a to, co považujeme za multitasking, je ve skutečnosti jen rychlé přepínání úloh se vším všudy (tedy zapamatovat si data poslední prováděné úlohy, vybavit si všechna data k právě nastující úloze, provést část, uložit ...). Jako počítač. A zrivna tak, jako počítač, mají tyto doprovodné úkoly velkou režii. Pokud by jste se věnovali jedné úloze plně do jejích vyřešení a potom dělali druhou, ve skutečnosti uděláte práce mnohem více.

Potápění a vědomí

Mnoho z nás má takovou prefesi, že multitasking už ani nevnímáme. Prostě v něm jedeme. Ale pod vodou tohle může být problém. Pokud jsme neusále napjatí, ve stresu, tak se nemůžeme uvolnit, nemůžeme myslet jen a pouze na potápění.

Pokud mysl těká všude možně, je velká pravděpodobnost, že na něco někde zapomeneme. Zapomeneme kontrolovat manometr, zapomenem něco na břehu, zapomeneme nějaký úkon v postupu. A těkání s sebou nese stres. Stres znamená napětí ve svalech. A to znamená špatné vyvážení, bojování s vodou a velkou spotřebu vzduchu.

Vezměte si příklad z freediverů, kteří se před ponorem uklidňují, relaxují.

Takže na jedné straně je těkání myšlenek pro potápění vysloveně škodlivé. Proto je potřeba se učit vytěsnit z hlavy vše před vlastním ponorem a ponechat tam místo jen na vlastní ponor. Na druhou stranu vám s tímto potápění může hodně pomoci, protože sám pobyt pod vodou vás přímo motivuje, aby jste se naladili na jednu vlnu.