Octopus CB

4 tipy pro štastné ponory

Už se to každému stalo. Jdete na ponor plni očekávání a vzrušení. Z ponoru se vracíte nepružení, naštvaní (na podmínky, budyho...). Nebo se ponor nepovedl vůbec a vy jste hladinu viděli jen zvrchu.

Ano, jsou to běžné problémy, které nám mohou zkazit ponor, potápěčský víkend nebo celou dovolenou. Jaké to jsou a jak jim předcházet?

Péče o cajk

Ať již si servisujete výstroj sami nebo ji dáváte do specializovaného servisu, před každým výjezdem za potápění vše doma v klidu před zabalením přezkoušejte. Předejdete tím mnoha nemilým překvapením. Technici jsou lidé a prostě mohou zapomenout. A vy, protože máte pocit, že svoji výstroj znáte nazpaměť, můžete na něco zapomenout také. Někdo na vás promluví, v televizi je něco, co vás zaujme, cokoliv... A ta závlačka, která drží ten kousek na svém místě se nedomáčkne až nakonec a máte zaděláno na problém.

A zkontrolovat je potřeba i věci zdánlivě nerozbitné. Nedávno jsem měl skoro zkažený potápěčský den na Atterse. Na mém zánovním sucháči odešel napouštěcí ventil. Praskla ségrovka, která jej drží na místě. Přišel jsem na to až pod vodou, naštěstí ne moc hluboko a pomoci rukou a pozice těla ve vodě jsem se vynořil kupodivu skoro suchý. Kdybych na lokalitě nepotkal jiného potápěče, který se uvolil mi svůj ventil zapůjčit, jel bych těch 180km zpět.

Nadměrná očekávání

Kdesi jsem četl: když vám vysvětlují, jak to bude na lokalitě vypadat, jaký je nejlepší plán ponoru, prostě zavřete hubu, položte foťák, mobil a poslouchejte a ptejte se. Pak se nestane, že nenaleznete nejlepší atrakce (ať již v podobě artefaktů nebo ryb a jiného živočišstva).

Lokalitu můžete mít nabiflovanou z knih nebo webu, ale váš průvodce (na safari) nespočítá, kolikrát tam byl za minulý rok. Komu budete věřit?

Voda je živel, vždy to může vypadat jinak. A i na to je potřeba být (nejen psychicky) připraven.

Předčasné ukončení ponoru

Skončíte brzy protože buď vy nebo Váš budy máte prázdnou flašku. O snížení spotřeby vzduchu jsme několikrát psali v Tipy pro lepší dýchání nebo v Hladinová spotřeba vzduchu. Buďte fit, cvičte a potápějte se. Udělejte si plán ponoru, držte se jej. Dávejte na sebe pozor, ať se neztrácíte. Je strašně frustrující, když se vám budy ztratí z dohledu. A končit ponor jen proto, že on se zasekl u rybiček a vy jste si toho nevšiml a navzájem se poztráceli je blbé.

Problémy s budym

S budym můžete narazit na několik problémů. Třeba na safari, kdy dostanete někoho "přiděleného", kdo není vypotápěný, nedomluvíte se.

Nalaďte se na stejnou vlnu. Ujistěte se, že víte, co dělat, pokud dojde na řešení krizové situace, co dělat, když jeden z vás nemůže vyrovnat tlak ve středouší, co dělat, když odejde kus vybavení (baterka, foťák, ...)

Domluvte se, kdo bude ponor vést, střídejte se, ať jeden nemá pocit, že vždy musí následovat toho druhého a hraje "druhé housle".

Pokud si s budym nesednete, prostě se rozejděte. Je to lepší, než být na budyho naštvaný. A to platí nejen pro dovolenkové budy týmy, ale i pro vašeho nejlepšího suchozemského přítele. Pod vodou vůbec nemusíte být naladěni na stejnou vlnu. Jeden rád hloubky, druhý spíše mělké ponory s životem. Oba jsou "vůdčí typy" a neradi dělají vlek. To mohou být důvody, proč budy tým rozdělit a potápět se s někým jiným. Beze zloby.

 

Nějaké další nápady pro výskyt frustrace pod vodou a jak ji řešit?