Jak mořská nemoc vniká
Lidské tělo má spoustu senzorů. Nebo spíše je lepší říci mozek. mezi jinými oči, uši, povrch kůže a také vnitřní ucho. To je zodpovědné za detekci pohybu. Reaguje na změny pohybu, tedy funguje jako takový akcelerometr. A houpající se loď takových signálů vybudí spoustu. Ale když signály z vnitřního ucha nejsou ve shodě s ostatními signály, dojde k konfliktu a mozku je z toho všeho špatně. Mořská nemoc nemá tedy s mořem nic společného. Je to ten samý stav jako na houpačce, kolotoči, v autobuse nebo na lodi. Lepší název je kinetóza.
Jak se tedy vyhnout kinetóze?
1. Jídlo
Lehce se najíst asi hodinu před vstupem na loď je dobrý nápad. Žaludek se snáze podráždí pokud je prázdný.
2. Léky
Na safari lodích jsou k dispozici léky, které ve většině případů fungují. Z přírodních léčiv fungují ty na bázi zázvoru. To je potvrzeno i Bořiči mýtů.
České, jako třeba kinedril, sice také fungují, ale působí na nervovou soustavu a člověk je po nich hodně ospalý a otupělý. To pod vodu nepatří.
3. Dívejte se na pevný bod na zemi nebo na obzor
To proto, aby oči hlásili mozku ty samé pohyby, které hlásí vnitřní ucho.
4. Pryč od smradů
Dostaňte se pryč od motoru, nečuchejte výfukové zplodiny, pachy z kuchyně, cigarety. Pokud vám něco smrdí, je velká pravděpodobnost, že vám bude dříve zle.
5. Minimalizovat pohyb
Zůstat co nejblíže k hladině a co nejblíže ke středu lodi, aby pohyb byl co nejmenší. Není dobrý nápad se usídlit na třetí palubě hned na začátku. Záď lodi je také klidnější než její příď.
6. Pít
Stále být hydratovaný. Za prvé budete mít něco v břiše, za druhé - budete v pohodě. A potápěč má být vždy hydratovaný.
Pokud už dojde k nejhoršímu, budete mít nějaké tekutiny v zásobě. Na mořské nemoci je nejhorší, že nedovolí přijímat tekutiny, ale ty se stále vydávají a dochází k rychlé dehydrataci.
7. Spánek a stres
Dostatečně vyspalý potápěč je v pohodě a tím i riziko mořské nemoci je menší. A stres na dovolenou a k potápění přece nepatří.
8. Nepřehřívat se
Zbytečně se nepřehřívat a nevystavovat slunci. Riskujete buď úžeh nebo úpal. A oboje vede k tomu, že budete dehydrovaní a bude vám špatně a dostanete mořskou nemoc.
9. Uzavřené prostory
Vyhýbej se jim. Oči potom nedávají stejný signál mozku jako střední ucho a ten ohlásí Data Error stav.
10. Pokud už zvracíš
Vždy na závětrné straně lodi. Na návětrné straně pozvracíš svoje nohy a loď. Děkuje posádka a spoluplavci
Vždy se vyhni toaletě na lodi. Většinou to tam nevoní a je to uzavřený prostor.
11. Ponor
Pokud pociťuješ jen lehkou kinetózu, ponor sladí signály do mozku a většinou se dáš velmi rychle dohromady.
12. Pokud to pod vodou nepřejde
Pokud se vám udělá špatně pod vodou, vždy si držte regulátor v ústech a zvracejte skrz něj. Není to příjemné, ale dá se to (vyzkoušeno, řízek projde). Po kontrakci žaludku totiž vždy následuje fáze potřeby rychlého nadechnutí a nemuseli by jste zvládnout nasadit automatiku včas a ještě ji vypláchnout. Riskujete nekontrolovatelné nadechnutí se mořské vody.
13. Spánek na lodi
Nejlepší metodou (pro mně) je na lodi usnout. Oči nedávají chybné signály a s houpavým signálem jen od středního ucha se mozek snadno vypořádá. A po probuzení již mořská nemoc není.
14. S těžkou kinetózou do vody nelez
Pokud již mořská nemoc propukla v plné síle, na ponor nechoď!
Mořská nemoc se dá zvládnout. Vtip je v tom být v pohodě, vyspalý, dobře napapaný a nabumbaný. A trochu si pomoci třeba zázvorovou žvýkačkou. I kdyby nefungovala, tak vás bude zahřívat vědomí, že jste udělali vše, co jste mohli.